LESKOVAC – Freske jašunjskog manastira su pravi dragulj s početka 16. veka koji se više nigde ne može videti.
Kada su braća Jovan i Andronik, iz plemićke porodice Kantakuzin, 1517. godine, na temeljima porušenog hrama iz kosovskog perioda, podizali novu crkvu manastirskog kompleksa u okolini leskovačkog sela Jašunja nisu ni slutili da će pet vekova kasnije nove generacije slaviti taj trenutak zadojene lepotom autentičnog objekta i ikonopisa u priprati i unutrašnjosti crkve.
Posle mnogo godina nebrige i zapuštenosti manastir na Babičkoj gori ponovo živi zahvaljujući igumanu Joanikiju i dobrotvorima.
Protosinđel Joanikije kada je stigao u manastir zatekao je kompleks zarastao u korov. Stara crkva, sa dotrajalim krovom, jedva da se videla, konak je bio pred rušenjem kao i delovi manastirskih zidova. Nije bilo vode i struje, a manastir je više od 50 godina bio bez domaćina.
– To je bio blagoslov i došao sam ovde sa jednom kamp-kućicom, a kada sam osvanuo video sam da to neće biti tako jednostavno. Ne sluteći kakve ćemo sve probleme imati u toj kućici sam proveo dve zime, ali blagodareći Bogu i Svetom Jovanu sve se u hodu prevazilazilo.
Ikonopis kom se sada svi dive bio je preliven čađu i ništa se od prelepih fresaka nije videlo – seća se iguman Joanikije trenutka kad je pre osam godina zakoračio u manastir.
Legenda kaže da se srpska vojska ovde pričestila pred boj na Kosovu, a arheološka istraživanja potvrdila su starinu prethodnih objekata i nekadašnji izgled manastira građenog od tesanog kamena, dok su čišćenje i konzervacija ikonopisa otkrili sjaj i kulturno bogatstvo kakvo se retko viđa.
Gledajući njihovu lepotu i površinu, koja je skoro u potpunosti očuvana, čini ih neuporedivim čak i sa studeničkim ikonopisom, iako je on stariji i vredniji i na glasu. Ima ovakvih ikonopisa i u Sukovu, Poganovu i Temskoj, ali je jašunjski jedini koji je sačuvao svoju autentičnu lepotu i nigde nije doslikavan – ističe otac Joanikije.
Inicijalna sredstva za obnovu stigla su od lokalne samouprave i kompanije „Zdravlje Aktavis“, a onda su usledile i donacije iz zemlje i inostranstva – kaže Bojan Tojaga, direktor Agencije za lokalni ekonomski razvoj.
Za dve godine, kada će biti obeleženo i 700 godina od nastanka manastira, treba izgraditi još jedan potporni zid, manastirsku kapiju, popločati plato, postaviti mobilijar, završiti započetu narodnu trpezariju i paraklis i urediti ambijentalnu rasvetu.
ZVONO KRALjA MILANA
Zvono koje je kralj Milan, nakon oslobođenja, 1882. godine poklonio ovom manastiru je sačuvano i biće podignuto u novoj zvonari „da zvoni kao u davna vremena i svedoči o borbi za slobodu“. Manastir je u najteže vreme, od 1920. do 1956. godine, očuvao monah Joasaf koji je došao iz Rusije, posle Oktobarske revolucije. Ovde je i umro, a njegov grob je u crkvenoj porti.
Fotografije: Novosti
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovaj Joanikije je najveća sramota ovog manastira. Taj čovek je toliko nevaspitan i odbojan da sam morao da ga prijavim Namesniku. Isam namesnik mi je potvrdio da se mnogo ljudi žalilo na ovog čoveka vrlo sumljivog ponašanja.
Niste jedini koji su prijavili ,,bandu“ iz manastira. Bila sam prinudjena da se zalim crkvi na bahato,bezobrazno i drsko ponasanje monahinja.