Petrilje-selo u kome se stariji muče da zadrže sinove i da im se ognjista ne ugase

Petrilje, selo koje se nalazi u opštini Medveđa, na magistralnom putu Leskovac-Priština sa oko četrdesetak stanovnika, okruženo je šumama, prirodnim bogatstvima, poljoprivrednim kultura, ali i zatvorenom osnovnom školom i potpuno praznim dečijim igralištem.

Koševi i golovo su tu, ali dečije graje nema, jedino u letnjim mesecima kada neki turista dođe da poseti „Ćorov vodopad“, turistički lokalitet ovog sela, na igralištu se čuju dečiji osmesi.

Mladi se ovde uglavnom bave poljoprivedom, stočarstvom, šumarstvom, jer za njih nema državnog posla u jednoj od najsiromašnijih opština u Srbiji.

„Mučimo se tako svi ponešto pa nešto bar da imamo, zagarantovano ništa nemamo, nemamo plate, niko ne radi iz moje kuće. Imam četvoro dece i supruga i ja, ali niko ne radi. Da sam političar, nisam, da bi svaki dan tamo molio ne mogu, obećaju kobajagi da zaposle pa neko drugi uleti, tu su mi sinovi, čuvamo ovce, krave iako su momci veliki“, priča nam jedan od meštanina ovog sela Žarko Pejković.

Pejković nikada, kaže, nije planirao da napusti svoje rodno selo, ima veliko imanje, bio je jedini sin u porodici i nije mogao da napusti svoje ognjište, ali strahuje da će to njegovi sinovi morati da učine.

„Ajde ja sada imam četiri sina pa neko da ostane merak mi tu, ali loše, makar da ima da radi jedan posao siguran i plus da bude selo ovde, ali teško slabo, niko ne vodi računa pošteno o tome“, dodaje Pejković.

U selu već 15 godina nema ni prodavnice, najbliža im je u Medveđi, koja je udaljena oko 11 kilometara. Autobuski prevoz saobraća samo tokom školske godine, ali Pejković kaže, nema ni putnika.

Problema imaju i sa strujom, kao i sva sela u opštini Medveđi, ali Žarko nam kaže da je u poslednje dve godine situacija malo bolja.

„Nestane struja, nemamo nekad po 3, 4 dana. Mala kišica, vetrić nema struja, ali sada je malo bolje“, priča.

Što se tiče putne infrastrukture u ovom selu, za razliku od Stare Banje, Marovca, Sijarinja, o kojima smo već pisali, Petrilje ima dobro uređen put.

Na naše pitanje šta bi trebalo da lokalna samouprava, ali i sama država uradi, kako bi život u ovom sprskom selu bio bolji, Žarko je bez razmišljanja odgovorio da bar jedan ukućanin iz svakog domaćinstva ima siguran posao, a ne da iz jedne porodice rade 4, 5, a i neke druge nijedan.

„Ta deca eto, da jedno na primer radi iz kuće, treba da se vodi računa da iz jedne porodice makar jedan ima posao. Da bi ostali ovde, ja četiri sina imam i svi će da odu, a treba ovde da ostanu, ovde je granica. Ako se ne zaposli ovde i ne ostane ovde, ne može ni da se oženi u ovom kraju“, kazao nam je Pejković.

Ako se nešto ne promeni, svestan je da će mu deca otići za boljim životom, a da će se time i ognjište ugasiti.

Kaže nam da je predsednik opštine upoznat sa problemima meštana ovih sela, ali da je opština Medveđa jedna od opština u Srbiji u kojoj vlada najveća nezaposlenost, a da je oko rešavanja ovog problema potrebno i država da se uključi.

 

Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je sredstvima opštine Medveđe. Stavovi izneti u njemu nužno ne odražavaju stavove donatora

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare