Pijaća voda otiče na hiljade litara, dok sela ostaju bez kapi

Foto: Arhiva Jugmedie

Građani Niša suočavaju se sa paradoksalnom situacijom – dok pojedina sela u okolini grada kubure sa nestašicom pijaće vode. U samom gradu velike količine vode neometano otiču iz brojnih pukotina na vodovodnoj mreži. Javno komunalno preduzeće “Naisus” priznaje da su im kapaciteti nedovoljni, a godišnje se izgubi čak 46 posto proizvedene vode, dok se od građana apeluje na racionalnu potrošnju.

Problemi sa dotrajalom infrastrukturom i neefikasnim sistemom popravki dovode do situacija gde se kvarovi na vodovodnoj mreži u Nišu ne rešavaju godinama, piše Serbian news media.

Stanovnici pojedinih ulica prijavljuju da voda izbija iz šahtova i asfalta nedeljama, pa čak i mesecima, a nadležni odgovaraju da je “u toku nedelje” ili da postoje “mnogo sličnih prijava iz celog grada”. Ovakva situacija, uz ekstremno visoke temperature, značajno povećava potrošnju i pritisak na sistem.

JKP “Naisus” upućuje pozive građanima da budu solidarni i koriste vodu samo za osnovne potrebe, izbegavajući zalivanje bašti, punjenje bazena i druge vidove “nekontrolisane potrošnje”.

Međutim, kritike na račun preduzeća dolaze iz redova samih građana, koji ukazuju na to da se deo problematične vode iz pukotina može smatrati i “izvorom prerađene, pijaće vode koju plaćamo svi”.

Gubitak od skoro polovine proizvedene vode ukazuje na ozbiljne probleme u upravljanju sistemom vodosnabdevanja.

Dok se zaposleni u “Naisusu” trude da odgovore na brojne prijave, građani Niša se pitaju kada će se problem dotrajalih cevi i neefikasnog održavanja konačno rešiti, kako bi se obezbedilo dovoljno vode za sve, a ne samo za one koji žive u gradu, dok okolna sela ostaju na suvom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Prodajem maglu
05.09.2025. 11:29

Najurite direktora, a ako to ne pomogne onda gradonačelnika + direktora.
Od kuknjave vajde nema.