Prema podacima sa aplikacije „Polen Srbija“, mnogi gradovi se nalaze u crvenoj zoni — to znači da je koncentracija polena visoka i da se ne očekuju značajne promene. Ipak, od 27 mernih mesta, u zelenoj, takozvanoj „bezbednoj zoni“, trenutno su samo: Pančevo, Zaječar, Loznica i Kikinda. Zrenjanin i Vranje imaju nešto niže vrednosti, pa se trenutno takođe mogu nazvati relativno bezbednim. Situacija se, međutim, menja iz dana u dan, u zavisnosti od vremenskih prilika, naročito padavina.
A gde je Leskovac?
Iako u aplikaciji „Polen Srbija“ ne postoji merna stanica za Leskovac, brojni građani iz ovog grada žale se na simptome alergije – svrab očiju, zapušen nos i otežano disanje, naročito pri boravku u prirodi. To govori da ni jug Srbije nije pošteđen „polenske invazije“, uprkos nedostatku zvaničnih podataka.
Pored “maca” – plodova topole koji kod mnogih izazivaju iritaciju nosa i očiju, u Srbiji je trenutno aktivno čak 14 do 15 vrsta polena drveća. Mirjana Mitrović, rukovodilac Grupe za polen u Agenciji za zaštitu životne sredine, kaže za Blic da je zbog blage zime došlo do “eksplozije” polena jasena, graba i hrasta.
Gde je situacija najteža, a gde se lakše diše?
„Gde god je bilo pljuskova, tamo su i vrednosti polena manje – naročito breze“, objašnjava Mitrović.
Dodaje da breza ima posebno jak alergeni potencijal, te nije čudno što su se mnogi građani žalili upravo na nju.
„Ove godine imamo pravu eksploziju polena drveća – nikada nismo zabeležili toliku brojnost“, ističe ona.
I oni bez alergija osećaju tegobe
Situacija je specifična jer se žale i osobe koje ranije nisu imale alergije.
„Polen se meša sa zagađenjima iz vazduha, i kada pada kiša – sve to se opere. Ipak, kombinacija prirodnih i industrijskih zagađivača utiče na organizam“, navodi Mitrović. Simptomi se najviše javljaju kod boravka u prirodi.
Umesto zahlađenja – još više polena
Meteorolozi su za prvomajske praznike prognozirali zahlađenje, koje bi značajno ublažilo koncentracije alergena. Međutim, došlo je do obrta – najavljeno je sunčano i toplo vreme, što će najverovatnije izazvati novi talas „pucanja“ polena u vazduh.
Mitrović savetuje da osobe koje su alergične na polen:
• izbegavaju boravak u prirodi pre podne
• ne provetravaju prostorije ujutru, već nakon pljuskova
• koriste klimatizovane prostorije i automobile
• po dolasku kući presvuku odeću i operu kosu
• ne uzimaju terapiju na svoju ruku, već u dogovoru sa alergolozima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!