Položeni venci u Spomen-parku povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom

Sajt grada Leskovca

Povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom, predstavnici lokalne samouprave, Ministarstva odbrane, SUBNOR-a, Saveza potomaka ratnika i Narodnog muzeja položili su danas vence na spomenik Boginje šume u Spomen-parku u Leskovcu.

Tom prilikom obratio se predsednik Skupštine grada Leskovca Oliver Antanasijević koji je istakao da je naš narod dao ogroman doprinos u, prema njegovim rečima, obuzdavanju nacističke nemani i gušenju ideje fašizma.

“Upravo ovde, polaganjem venaca i cveća na spomenik žrtvama fašizma, čuvamo sećanje i odajemo poštu stradalim precima kao i svim žrtvama, ne samo drugog svetskog rata već i brojnih ratova koji su se vodili na prostoru naše zemlje i okruženja”, istakao je on i naglasio da se danas odaje počast herojskoj prošlosti.

Poručio je da naš narod želi put mira i blagostanja i da, kao moderan i perspektivan, uvek bude ravnopravni član društva evropskih naroda.

“Naša obaveza da se sećamo je još veća kada znamo da mnogi danas, a među njima čak i oni koji su u to vreme propagirali fašizam i učestvovali u njegovom jačanju, pokušavaju da prekroje istoriju i na taj način učine da žrtva i slobodarska prošlost našeg naroda padne u zaborav”, zaključio je Antanasijević.

Inače, ovaj dan – 9. maj ima univerzalni značaj jer se obeležava u znak sećanja na kapitulaciju Nemačke i pobedu savezničkih snaga nad fašizmom.

Drugi svetski rat predstavlja najveći sukob u istoriji čovečanstva. Počeo je nemačkim napadom na Poljsku 1939. godine, a završen je kapitulacijom Japana 1945. godine.

This slideshow requires JavaScript.

Kao nikada do tada svet je bio podeljen na dve suprostavljene strane. Srpski narod ovenčan slavom prethodnih ratova i vođen slobodarskim idealima, tih ratnih godina svrstao se na stranu Saveznika koji su bili predvođeni Velikom Britanijom, SSSR i SAD.

Život u okupiranoj Kraljevini Jugoslaviji bio je težak, okupacioni sistem bio je surov, a posebno su bili progonjeni pripadnici srpskog, jevrejskog i romskog naroda, kao i učesnici u antifašističkoj borbi. Jugoslavija je, prema zvaničnim podacima, imala milion i sedamsto hiljada žrtava u Drugom svetskom ratu.

Izvor i fotografije: Sajt grada Leskovca

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jovan
09.05.2024. 14:43

Održavanje istog-Velika NULA!

bata
10.05.2024. 02:29

koloko poštujemo sve koji su izginuli tokom rata vidi se po korovu na samom spomeniku…. toliko o nama kao narodu

gledalac
10.05.2024. 08:46

Nadam se da je neko od opstinara prilikom posete spomeniku video u kom pravcu ide propadanje spomen parka, video djubre i otpad koji se baca po partku, vidio neokosene travnate povrsine i uraslo siblje i video da Opstina treba nesto da preduzme kako bi se ovo lepo mesto opet vratilo gradjanima Leskovca ili konacno postalo glavno izletiste grada.

Goran
10.05.2024. 09:04

Održavanje ovog prelepog mesa je stvarno ravno nuli! Stvarno mi nije jasno da ne mogu da pokupe đubre, isprazne kante i nameste obruč na igralištu u okviru parka. Sete se parka samo ovim povodom. Sramota.