Posle 50 godina konzervirani neprocenjivi mozaici u Konstantinovoj palati

Dva podna mozaika u Konstantinovoj palati u Medijani kod Niša, konzervirani su i konačno dostupni javnosti. „Meduza“ i „Leda i labud“ ubrajaju se u najznačajnije u ovom arheološkom nalazištu.

„Ovi mozaici predstavljaju ukras velike svečane dvorane Konstantinove vile. Na ulaznom podijumu prikazana je mitološka scena sa predstavom Lede i labuda“, kaže za Euronews Srbija Vesna Crnoglavac, direktorka Narodnog muzeja u Nišu.

Meduza je nešto dalje, na nekoliko koraka od ulaza u svečanu dvoranu, i ima ulogu zaštitnice.

Oko hiljadu kvadrata podnih mozaika na Medijani otkriveno je 1969. godine, a samo dva sa figurativnim predstavama. Zbog njihove umetničke vrednosti, nakon konzervacije, pokriveni su zaštitnim peskom, a posle izgradnje zaštitne konstrukcije i dodatne zaštite, dostupni su javnosti posle više od pola veka.

„Ova konstrukcija ih je prilično dobro zaštitila. Najteži izazov je bio trka sa vremenom, da se sve uradi pre mrazeva jer se radi sa konzervatorskim materijalom koji sazreva po nekoliko nedelja“, objašnjava Branko Radović, rukovodilac restauratorskih radova.

On dodaje da je većina kamenčića od kojih je izrađen mozaik potekla iz Niša i okoline, ali ima i obojenih detalja od stakla koje je uvezeno iz drugih krajeva sveta.

„Analizom ornamenata na ovim mozaicima učavamo uticaj različitih carskih radionica – Akvileje, severnoafričkih radionica, ima sličnosti i sa carskim palatama u Gamzigradu i Solunu“, objašnjava Crnoglavac

Radović dodaje da su Rimljani imali potrebu da budu okruženi umetnošću sa svih strana, pa čak i u hodnicima.

„Svuda ima neke simbolike i nekih ukrasa. Tu je i stibadijum B, možda jedan od najlepših mozaika u Srbiji. To su savršeni geometrijski oblici i savršeni ukrasi“, kaže restaurator.

Naredne godine, uz nova istraživanja, biće nastavljena konzervacija mozaika, očuvanih fresaka u severozapadnom delu vile i termi.

Otkriće Medijane 1935. godine bilo je za arheologe jedno od najznačajnih na ovim prostorima. Najstariji objekat u zadužbini Cara Konstantina izgradjen je krajem trećeg i početkom četvrtog veka.

Nakon rekonstrukcije, koja je trajala čitavu deceniju, pre dve godine ponovo je otvorena za javnost. Ovaj lokalitet samo ove godine posetilo je oko 30 hiljada ljudi.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare