Marija Đenić je studentkinja četvrte godine osnovnih studija na Pravnom fakultetu u Nišu. Iza sebe ima takmičenja u zemlji i inostranstvu, a krajem septembra ponela je titulu najboljeg govornika na Trećem međunarodnom takmičenju u simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava, pod nazivom „Pre moot court 2020“, u organizaciji Moot court debatnog i besedničkog kluba Iustitia Niš.
Marija je odrasla u Vlasotincu, koje je za nju oaza mira, gde je provela bezbrižno i srećno detinjstvo. Još u osnovnoj školi je donela odluku da će biti pravnik, pa je zato kasnije završila prirodno-matematički smer gimnazije.
“Često razmišljam koliko je pametan i pravi potez bio što sam bila đak Gimnazije „Stevan Jakovljević“ u Vlasotincu i uvek ću se rado sećati saveta profesora. Volela sam časove srpskog jezika kod profesorke Dragane Hadži-Đokić, onda časove latinskog jezika i one sentence, koje je profesor Jovan Tasić insistirao da znamo, hvala mu zbog toga. Spomenula bih i profesorku Anku Jović, kao izvrsnog predavača, ali, pre svega, kao jednu pravednu osobu, koja mi je pored pruženog znanja, upućivala i reči podrške da upišem pravni fakultet. Sve u svemu, gimnazija je bila moja lepa osnova za budućnost“, ovim rečima Marija Đenić opisuje školske dane.
Za godinu dana naša sagovornica je bila na četiri takmičnja, na kojima je bila deo tima dr Ivana Ilića. Zamolili smo je da nam kaže o kojim takmičenjima se radi i koje nagarade su osvojili.
„Zahvaljujući konkursu za obuku u primeni Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i zahvaljujući profesoru krivično-procesnog prava dr Ivanu Iliću, koji pruža jednake šanse svima, izabrana sam za dalja učešća na takmičenjima. Januara na takmičenju u simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava bila sam deo tima koji je osvojio drugo mesto. Organizator takmičenja je bio Moot court debatni i besednički klub Iustitia Niš. U martu u Dubrovniku troje kolega i ja bili smo predstavnici Pravnog fakulteta u Nišu i učesnici prolećnog kursa Crime Prevention through Criminal Law and Security Studies i istovremeno učesnici takmičenja Adriatic moot court, održanog na engleskom jeziku. Na Trećem međunarodnom takmičenje u simulaciji suđenja pred Evropskim sudom za ljudska prava, pod nazivom „Pre moot court 2020“ u Nišu, održanom septembra ponela sam titulu najboljeg govornika meča. Na poslednjem Nacionalnom takmičenju u simulaciji krivičnog postupka u Nišu, koje je finansirala Ambasada SAD-a, moj tim osvojio je nagradu Rising team. Moja uloga bila je branilac okrivljenog“, objasnila je buduća pravnica .
Pitali smo Mariju šta je još zanima osim prava i šta voli da radi u slobodno vreme.
„Zbog učešća na različitim takmičenjima, trudim se da svoje znanje engleskog jezika što više usavršim.Pored nauke i obrazovanja, volim da putujem, upoznajem kulturu drugih naroda, obožavam planinarenje, a trudim se, koliko mi obaveze na fakultetu dozvoljavaju, da se rekreativno bavim sportom. U slobodno vreme čitam knjige, posebno poeziju“, kazala je o svojim interesovanjima Marija Đenić.
Za kraj buduća pravnica nam je rekla nešto o svojim planovima i uputila je poruku mlađima od sebe.
„Student sam četvrte godine i trudim se da svoje obaveze završavam u roku. Po završetku osnovnih studija, planiram da nastavim sa usavršavanjem, te upišem master studije na krivično-pravnom smeru,da započnem pripravnički staž i svoj mir pronađem u porodičnom životu. Obratila bih se mlađima putem jedne latinske sentence: Faber est suae quisque fortunae – Svako je kovač svoje sreće. Od našeg truda, požrtvovanja, odricanja i želje zavisi naš uspeh. Bez muke nema nauke, a bez nauke život je teži“, poručila je naša sagovornica.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji je sufinansirala opština Vlasotince. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Vlasotince je puno s drveni advokati! Svaka cast izuzecima, ali većina uvek potvrdi svoj šablon.
Sa pravnim fakultetom ima mnogo mogucnosti, da stazirate u sudu, kod advokata, kod notara, kod izvrsitelja, u nekoj ustanovi, da spremate pravosudni i da ne znate sta cete posle toga, da spremate drzavni ispit i da opet ne znate sta cete posle toga, jedino mogucnost koja ne postoji je mogucnost zaposlenja.