OBIČAJI NA JUGU SRBIJE – BELE POKLADE ILI KARAVEŠTICE

Praznik opraštanja u selu Gložanu

Bele poklade ili Karaveštica padaju uoči uskršnjeg posta, a cela ta sedmica se naziva bela nedelja. Na taj dan u crkvi, a po povratku i kod kuće, vernici jedni od drugih traže oproštaj, kako bi se „čiste duše” otpočeo Časni post. Mada se ovaj praznik vezuje za hrišćanstvo, njegovi koreni se mogu naći u kultu slovenskog boga Svaroga, koji je otac Sunca i Ognja, a sličan mu je u grčkoj mitologiji Hefest.

Pošto se ovaj praznik obeležava u i selu Gložane kod Vlasotinca, zabeležili smo kako je to proteklo u domu Cvetkovića. Devedesetogodišnja Nada Cvetković ispričala je snaji Oliveri kakvi su običaji za Bele poklade u njihovom selu.

„Tada se paljenjem vatre ispred kapije teraju zle sile ili veštice. Vatru preskaču svi koji smeju kako bi bili zdravi, a decu, koja se noću upiškuju, obavezno su nosili da preskaču vatru kako bi to prestali da rade. Takođe garom pipnu čelo i tako treba da prenoće, pа tek ujutru da se umiju, kako bi umivanjem ostavili sve loše u zimu, jer se posle ovog praznika dočekuje proleće, i naravno kako bi bili zdravi. Običaj je da se skuvaju bela  jaja i pilav ili suklijaš, oba bela jela (bele poklade), a sprema se banica, takaozvani jajčanik (testo i jaja). Ljuspe od skuvanih i oljuštenih jaja se sutra ujutru bacaju na put kako ne bi bilo buva u kući“.

Baka Nada primećuje da običaji vezani za ovaj praznik nisu kao što su nekad bili.

„Iz godine u godinu sve manje ljudi to radi. Ranije je svaka kuća palila vatru, pa su se takmičili čija će vatra biti veća, a sad tek poneka kuća“.

Dragutin M. Đorđević, čuveni sveštenik i etnograf iz Leskovca, u knjizi  „Život i običaji narodni u leskovačkom kraju“, ostavio je dragocen zapis i o Belim pokladama.

„Prema verovanju u ovom periodu je naročita opasnost pretila od veštica, te su se mladići mazali belim lukom, pravili buku, a najefikasniji metod zaštite bile su vatre. Paljenje i preskakanje vatre i danas je ostao redovan običaj u našem kraju i lokalno je poznat kao ‘kalavešnica’. U upotrebi je i izraz ‘karaveštica’ kao nešto što bi oteralo („otkaralo“) veštice. Od sutra (uskršnji post) počinje novo vreme, vreme skrušenosti, pokajanja, odricanja, obuzdavanja, a time i očišćenja“.

Inače, ovaj praznik se posebno poštuje na Kosovu, u Hercegovini, Vojvodini, Istočnoj i Južnoj Srbiji.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Branko
02.03.2020. 13:45

Moji prijatelji Mile Mg i sin mu, Peđa, mnogo su preskakali karaveštice i sada je sve lepo i savršeno.

Boban
03.03.2020. 07:45
Odgovor za  Branko

Hahahahaha
Dobar si!
Hvala ti, ulepšao si mi dan. Sa 300kg, jedva može noga da se pokrene, a oni kao preskaču nešto!

Dusan Dojcinovic
02.03.2020. 13:51

Praznik oprastanja krenuo je ,živi bili, juce, u Leskovackoj crkvi, Odzakliji.Nekadasnji paroh. Sadasnji namesnik Dalibor nas je besedom uveo u predvorje samog casnog posta.Pri povratku iz crkve primetio sam „karavesticu“,vatru dece,iz komsiluka uz prisustvo dece koja su preskakala vatru.Uz dobro, vece, uneo sam blagodat nakon,celivanja mostiju Surdulickih mucenika,na sluzbi.