Pred novu prodaju u rudniku Lece biće otpušteno 28 radnika iz pomoćnih službi

Od 450 zaposlenih u rudniku olova, cinka, srebra i zlata „Lece“ u istoimenom selu u opštini Medveđa, biće otpušteno 28, uglavnom iz pomoćnih službi kao što su komercijala, zatim, laboratorija, kuhinja i služba održavanja, potvrđeno je danas juGmedii u ovom rudniku.

Stečajna upravnica Ljiljana Jovanović, kaže da je reč o zaposlenima za čijim radom je prestala potreba, a posebno onih koji nisu dali svoj maksimum na poslu.

„Nije nikakva tragedija otpustiti 28 radnika na broj od 450. Do otpuštanja ne bi došlo da nije prestala potreba za njihovim angažovanjem. Najbitnije je da ni jedan rudar neće dobiti otkaz, naprotiv, broj rudara će se povećati i to onima koji su takođe planirani za otpuštanje iz redova administracije, a na naš predlog njih 12 do 13 se prijavilo da rade kao pomoćnici rudara“, ističe Jovanovićeva.

Ovo bogato nalazište ima burnu istoriju u poslednje dve decenije. Tokom rata na Kosovu i Metohiji svi rudari ostali su bez posla jer je rudnik, koji je bio u sastavu „Trepče“, ostao bez rudara i bio zatvoren sve do 2009. godine, dok ga nije kupila šabačka firma „Farmakom“. Kada je „Farmakom“ propao, posle nekoliko meseci pauze u radu, rudnik je zakupila kompanija Life Stone Capital iz Dubaija, a posle odlaska ove firme, 2017. godine uveden je stečaj, a za stečajnog uravnika određena upravo Jovanovićeva, koja je svih ovih godina radila na reorganizaciji kako bi povećala stečajnu masu, odnosno, cenu samog rudnika.

„Rudnik Lece je jedino preduzeće u Srbiji koje je tokom stečaja povećavalo broj radnika. Kada sam ja postavljena bilo je 403 radnika od kojih samo 93 rudara. Danas mi imamo 121 rudara, a ukupno u dva revira sa dve jame – Resavača i Jezerine, radi 176 ljudi“, objašnjava naša sagovornica.

Rudnik će biti prodat na licitaciji u Privrednom sudu krajem ove ili početkom naredne godine

Istovremeno su i zarade samih rudara povećevane, za tri godine 30 posto, i one su danas zaista za srpske uslove visoke, ali Jovanovićeva sugeriše da se ne navede suma.

Sve vreme, priča, radilo se samostalno, uz, naravno, polaganje računa Odboru poverilaca, Privrednom sudu u Valjevu i Agenciji za lincenciranje stečajnih upravnika.

„Mi smo spremili rudnik za prodaju, ali još nismo oglasili prodaju jer nas je omela korona. Sada već mogu da kažem da ima veoma veliki broj zainteresovanih za njegovu kupovinu, kako iz Srbije, tako i iz inostranstva. Međutim, svi moraju da znaju da će novi vlasnik odmah posle kupovinine, kao što je to bilo i pri uvođenju stečaja, odmah otpustiti sve zaposlene, a moja dužnost je da stvorim uslove, a mislim da jesam, da se odmah posle toga svi vrate na posao. E, zato sada mora da ode višak zaposlenih, da oni koji su zaista neophodni ne bi kasnije ostali bez posla“, objašnjava naša sagovornica.

„Ništa sada to ne znači za mene, ja brinem što ostajem bez posla od koga sam izdržavao porodicu“, kaže jedan od zaposlenih kome je, tvrdi, rečeno da je na spisku za otpuštanje.

Dobro poslovanje rudnika u stečaju pokazuje se i po redovnim platama zaposlenih, koje uvećavaju prosek neto zarada u siromašnoj Medveđi, pa se ona nalazi na prvom mestu u Jablaničkom okrugu po tom osnovu.

„O tome kako poslujemo govori i redovna i visoka uplata rudarske rente. Primera radi, za poslednja tri meseca resornom ministarstvu uplaćen je po tom osnovu 31 milion dinara, a od te sume 40 posto ide lokalnoj samoupravi“, ističe Jovanovićeva.

Inače, ovde su sve mere bile preduzete protiv virisa korone deset dana pre uvođenja vanrednog stanja u Srbiji. Međutim, od tog virusa razboleo se jedan rudar dok je bio na odmoru, a jedna službenica je unela virus u preduzeće i zarazila još petoro zaposlenih, zbog čega su neki morali u izolaciju i zbog čega su svi zaposleni testirani, a sva testiranja, tvrdi Jovanovićeva, su plaćena iz kase rudnika.

This slideshow requires JavaScript.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

6 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
lazi, lazi!
03.08.2020. 22:42

U Krusiku otkazi, u Lecu otkazi, a premijer ili premijerka izjavio da je broj zaposlenih povecan.

pljuste otkazi
03.08.2020. 23:45

Kad narod ovo otkrije krenuce da se vade da su i u svetu svuda otkazi. Uvek gledaju da zavaraju narod, da smo super, pa onda i nismo, a posle i ako nismo kad ni drugi nisu. He, he. Samo da se oni rasporede da bolje dobijaju tendere. Zanimljivo da kad politicari kradu na tenderima od drzave uopste nemaju osecaj da kradu. Samo gradjani se osecaju pokradeno. Zato sto su to pare za njihove povisice na bedne zarade, za neizgradjene skole, za vrtice, bolnice.

sirotanovic
04.08.2020. 00:25

Svakoj lazi ima kraja ali njihovoj nikad kraja.

Mucenik
05.08.2020. 06:31

“ЛЕЦЕ” И “РТБ БОР” БАР СУ ОПРАНИ?

Рудник “Леце”, након продаје (поклањање) Богичевићевом “Фармакому”, уз помоћ гробара “РТБ Бор”, на челу са Спасковским Благојем и уз моралну подршку председника Србије Тадичем је помпезно кренуо у производњи олова, цинка, сребра и злата. Колико је добро радио, осим у бајколажима и хвалоспевима, ево докле је стигао, пропао. Власти на челу са ΛV треба да испитају прања паре и рудника и да ухапсе Сосу, а “РТБ Бору” сада “Зиђину” врати уложена средства, да их извуку из џепова горе поменутих. Поезија око рудника Леце је само један фрагмент криминалних радњи, а колико их још има, ваљда ће се сазнати једног дана, када буде касно. Такође “Фармаком” је остао дужан бакра око сто милиона евра) јер је Богичевић продавао борски бакар за рачун “РТБ Бор”, јер произвођач бакра није могао да продаје своје производе, Соса био је презаузет собом. Спасковски је више од заслужио апсану због прања паре и бакра и упропашћавање и поклањање “РТБ Бор” кинезима уз здушну подршку из врха власти.

Vesna
19.11.2021. 16:40
Odgovor za  Mucenik

E moj brate žuti su za ove mali mravi.10 godine su na vlast razorili zemlju i vratili 200godine unazad.Dosta vise sa prethodnim šta ste vi učinili ništa poharali zemljom najurili sve sto vredi ostao 80% neškolovani kadar i najgori smo na zemaljskoj kugli Afrucke zemlje od nas po razvijene,zemljom vlada kurta i murta korupcija na svim nivoima,droga i prostitucija da ne pričam dalje bolje čudite i ne pričajte gluposti već istinuBriga mene za žuti ili crveni hoću normalan život u normalnoj zemlji pa se zapitam ovi su svi u pravu kada kažu idemo iz ove ludnice

Milorad
19.11.2021. 14:20

Lako je lažovu kakav je stečajni upravnik Jovanović iz Šapca, da laže kada se ona prva omrsila dobro na stečaju, i još će da se omrsi kada se ridnik proda. Zna se ko je u njenoj šemi da kupi rudnik. Čovek dolazi stalno, razgovara sa radnicima.
Jedne otpušta druge prima, naravno kada je njen zemnjak, i politički podobni Šapčanin.
U ovu privatizaciju ako se neumeša država i policija, ode rudnik za male pare.