Predsednik Saveta roditelja Gimnazje Leskovac tvrdi da je sukob interesa sprečio predlaganje kandidata za Školski odbor

Krvave ruke i na prozorima škole

Predsednik Saveta roditelja Gimnazije Leskovac Novica Stanković, naveo je svom saopštenju upućenom medijima da kandidati za članove Školskog odbora iz reda roditelja nisu mogli biti usvojeni zbog sukoba interesa, u skladu sa zakonom i mišljenjem Agencije za sprečavanje korupcije, jer je, kako tvrdi, nespojivo da ista osoba istovremeno obavlja funkcije u Savetu roditelja i Školskom odboru.

Poštovani,

Povodom teksta objavljenog u pojedinim lokalnim medijima, koji se tiče dešavanja na sednici Saveta roditelja Gimnazije u Leskovcu, održanoj 29.04.2025. godine, kao predsednik Saveta roditelja, dužnost mi je da vas izvestim o sledećem:

Sednica Saveta roditelja zakazana je sa jednom tačkom dnevnog reda: Davanje predloga kandidata za članove Školskog odbora koji se biraju iz reda roditelja. Na osnovu člana 116, stav 10, tačka 2) Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i člana 70, stav 5, tačka 2) Statuta Gimnazije Leskovac, za člana organa upravljanja ne može da bude predloženo ni imenovano lice koje bi moglo da zastupa interese više struktura (roditelja, odnosno drugih zakonskih zastupnika, zaposlenih u ustanovi, predstavnika jedinice lokalne samouprave), osim članova sindikata.

O ovom članu Zakona, svoje mišljenje je iznela i Agencija za sprečavanje korupcije, gde se navodi: „Imajući u vidu nadležnosti školskog odbora škole, sa jedne strane, i nadležnosti saveta roditelja u istoj školi, sa druge strane, zaključeno je da je vršenje javne funkcije člana školskog odbora škole i obavljanje dužnosti člana-predsednika saveta roditelja u istoj školi nespojivo, zbog čega situacija u kojoj lice istovremeno vrši javnu funkciju člana Školskog odbora škole i obavlja dužnost člana-predsednika Saveta roditelja u toj školi predstavlja sukob interesa, odnosno navedeno lice u navedenoj situaciji postupa suprotno odredbama Zakona, na koji način narušava poverenje građana u savesno i odgovorno vršenje javne funkcije“.

Na osnovu toga, predloženi kandidati iz reda Saveta roditelja nisu mogli da budu usvojeni kao predlozi za kandidate za članove Školskog odbora.

Naglašavam da sam kao predsednik Saveta roditelja lično predsedavao sednicom održanom 29.04.2025. godine.

Novica Stanković,

predsednik Saveta roditelja Gimnazije u Leskovcu

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Klasičan ćaci ...
30.04.2025. 19:17

Noce iz Radničko tumači Zakone…Noce, koliko si bio dugo u zatvoru…to te diskvalifikuje po Zakonu da budeš u organima upravljanja, a ti pričaš o sukobu interesa … Noce iz radničko je predsednik … bio je prisutan na sednici, ali kao telohranitelj direktorici, jer nije izgovorio nijednu reč … Noce iz radničko !

Miloš
30.04.2025. 19:26

Lik koji dođe u školu na sastanak Saveta roditelja u fudbalskom dresu… i ima obraza da se javi i laže kao da na tom savetu nije bilo još ljudi… Kako te nije sramota Novice? Jesi upoznao ljude sa pravilima i procedurom? Jesi dozvolio da se predlože kandidati koji bi se povukli iz saveta ako je to uopšte neophodno? Gde je to mišljenje agencije objavljeno, ko zna za njega?
Ako si ti vodio sastanak kako je „drugi“ neko delio opomene… itd itd
SRAM TE BILO

Грађанин
30.04.2025. 19:34

Савет родитеља се конституише за сваку школску годину, Школски одбор се бира на 4 године. Кандидате који се данас предлажу треба да верификује Скупштина. Док се све то заврши почеће нова школска година, и људи који се верификују за Школски одбор неће бити у Савету родитеља. Просто ко’ пасуљ. Само СНС кадровима мора да се црта. То је наша реалност коју морамо да што пре променимо.

Duda
01.05.2025. 09:14
Odgovor za  Грађанин

👏👏👏