Projekat „Upravljanje otpadnim vodama grada Leskovca“ završen je u celosti i u roku, koji vredan skoro 23 miliona evra, rekao je danas rukovodilac projekta za izgradnju centralnog gradskog kolektora Budimir Stojiljković.
Kako je rečeno, projekat se sastoji od tri komponente: Centralno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda Grada Leskovca (CPPOV), objekti linije vode (I faza CPPOV) i objekti linije mulja ( II faza CPPOV), za 86 000 ekvivalentnih stanovnika, Gradski kanalizacioni kolektor i treća komponenta Proširenje kanalizacione mreže za 20.000 stanovnika za 16 naseljenih mesta koja gravitiraju ka Gradu Leskovcu, ORIO projekat.
Rukovodioci zaduženi za realizaciju ovog projekta su danas u Skupštinskoj sali grada govorili o svim preduzetim aktivnostima, brojnim preprekama i problemima koje su uspeli da prevaziđu zahvaljujući, kako su rekli, stručnosti, znanju, ali i podršci lokalne samouprave, a pre svega gradonačelnika Leskovca Gorana Cvetanovića tokom ovog dugog i iscrpnog procesa.
Prva faza projekta Izgradnja gradskog kanalizacionog kolektora je uspešno realizovana u roku.
Rukovodilac projekta za izgradnju centralnog gradskog kolektora Budimir Stojiljković je hronološki opisao tok realizacije i obavestio javnost da se otpadne vode više ne ispuštaju u reku Veternicu, već se odvodi do postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Bogojevcu, a odatle u Južnu Moravu.
Govoreći o izgradnji 5.150 metara cevi, Stojiljković se dotakao priče o propalom gradskom kolektoru što je stopiralo puštanje u rad Linije vode koja je izgrađena 2016. godine ali i nastavak radova na ostalim komponentama.
Cevi starog kolektora su bile toliko blizu trase novog što je još jedan pokazatelj neadekvatnog izvođenja tadašnjih radova.
„Komisija zadužena za tehnički pregled je ustanovila je da taj kolektor ne može da se koristi za predviđenu namenu, tako da je sproveden niz aktivnosti pre svega gradonačelnika Leskovca koji se sve vreme trudio da nadležnim ministarstvima i Vladi Republike Srbije predstavi neophodnost izgradnje novog funkcionalnog kolektora i to ne samo zbog ekologije, već zbog funkcionisanja prve i druge faze postrojenja, donacije Kraljevine Holandije za izgradnju kanalizacije u 16 naseljenih mesta ali i komunalnu opremljenost grada. Ugled i poštovanje koje gradonačelnik uživa su nam znatno olakšali posao tako da smo 2018. godine započeli izgradnju sa odabranim izvođačem radova firmom Kostag i uspeli da u predviđenom roku završimo povereni posao iako su rokovi bili skraćeni, projekat za izvođenje radova je tri puta teži od prvobitnog, a bilo je i zakašnjenja zbog pandemije. Ali smo uspeli“, kazao je Stojiljković.
Maja Milošević Milojić, direktor jedinice za implementaciju projekta je istakla da je i Linija mulja kompletno izgrađena, te da je Ministarstvo životne sredine odobrilo sredstva za puštanje u rad iste.
„Napomenula bih da je muljni kolač krajnji produkt objekata I faze, linije vode i da se iz njega u objektima II faze, linija mulja izdvaja u digestorima biogas iz koga se proizvodi električna i toplotna energija za rad kompletnog postrojenja. Trenutno je Grad Leskovac u fazi pripreme konkursnih dokumentacija u saradnji sa nadležnim ministarstvom za izbor akreditovanih firmi koje će pustiti u rad objekte linije vode i izvršiti kompletnu obuku zaposlenih iz JKP Vodovod, kako bi isto na kraju preuzelo postrojenje i bilo krajnji korisnik“, objasnila je ona.
Treća komponenta – proširenje kanalizacione mreže u 16 naseljenih mesta u Leskovcu ( ORIO projekat) jeste projekat koji se realizuje u dve faze i podrazumeva izgradnju kanalizacije u dužini oko 90 kilometara u 16 naseljenih mesta koja gravitiraju ka Gradu Leskovcu: Mrštane, deo Bratmilovca, deo Bogojevca, Navalin, Šišince, Rudare, Donja Jajina, Svirce, Vlase, Donje Trnjane, Gornje trnjane, deo turekovca, deo Donjeg Sinkovca, deo Gornjeg Sinkovca, deo Gornjeg Stopanja, deo Vinarca (Čifluk Mira).
Kako je dodala direktorka, razvojna faza je završena, trenutno se na osnovu brojnih primedbi Tehničkog konsultanta radi na izmeni projekata za građevinsku dozvolu i usaglašavanju istih sa stvarnim stanjima na terenu kao i rešavanju pravno-imovinskih odnosa i izradi Urbanističkih projekata za potrebe eksproprijacija na parcelama fizičkih lica od strane JP Urbanizam i izradnja Leskovac.
„Očekivanja su da će se sa izgradnjom kanalizacione mreže, nakon sprovedene javne nabavke za izbor izvođača radova otpočeti u drugoj polovini 2021. godine. Ukupna vrednost faze implementacije ORIO projekta na osnovu Sporazuma o donaciji je 7.671.000,00 evra“, dodala je ona.
Na prezentaciji projekta je rečeno da će se izgradnjom gradskog kolektora i puštanjem u rad CPPOV unaprediti standardi u upravljanju otpadnim vodama i omogućiti adekvatno prečišćavanje i odlaganje otpadnih voda, u sistemu za približno 86.000 stanovnika, prečišćavanje i odlaganje prethodno tretiranih industrijskih otpadnih voda industrije, značajno poboljšanje kvaliteta života, zaštita površinskih i podzemnih resursa, obezbeđenje usaglašenosti sa Nacionalnim planom zaštite životne sredine i usklađivanje sa evropskom direktivom za vode.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Jedino sto je meni zao je sto mnogi ljudi nisu svesni značaja i vrednosti ovog projekta. Hoće oni kojima nece da se izlivaju septičke jame, ali mnogima je rupa na ulici bitnija tema. A zavrsetak kolektora i postrojenja je možda i najveća i najznačajnija investicija decenije.
Izgradnja kolektora i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda su kapitalne investicije za Leskovac. Nakon što sve bude pušteno u rad Leskovac će u reke ispuštati prečišćenu vodu što će doprineti ekosistemu i naš grad staviti rame uz rame sa svetskim gradovima koji vode računa o ekologiji. Šteta je što izgradnja kolektora i linije mulja nije bila toliko vidljiva građanima pa da se uvere da ima i odgovornih izvođača koji su svoje poslove završavali na vreme.
Trenutno iz fabrike u Moravu ide prljava voda, to strašno zaudara. Valjda bi trebalo da izlazi čista voda ili fabrika još nije počela sa punim radom
Leskovac je prvi grad u Srbiji koji ima zaokruzen sistem preciscavanja otpadnih voda. Nas grad ide u korak sa vremenom. Ovo je jos jedan dokaz da lolalna samouprava ne samo da odgovorno radi svoj posao, vec i nastoji da stalno unosi novine u svim oblastima.
Resavanje pitanja kanalizacione mreze u ovim selima resice mnogobrojne sporove koje komsije medjusobno imaju zbog izlivanja septickih jama. Drago mi je sto nas Leskovac prednjaci u projektima vezanim za ekologiju i ovo ce buducim generacijama biti samo benefit i polazna osnova za unapredjenje eko sistema.