Povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom u Svečanoj sali grada Leskovca danas je organizovan prijem za dvadesetak predstavnika deset udruženja iz oblasti socijalne zaštite Jablaničkog okruga, na kome je prisustvovao i ministar za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković.
U ime svih predstavnika Jablaničkog okruga obratila se predsednica Udruženja distrofičara Dragana Petrović, koja je poželela dobrodošlicu ministru Selakoviću i uručila mu umetničku nastalu na jednoj od njihovih radionica.
„Od 1992. godine 3. decembar se obeležava širom sveta i ovogodišnja tema glasi: Transporativno rešenje za implusivan razvoj uloga i inovacija u podsticanju pristupačnog i pravednog sveta, a sve to sa ciljem da promoviše razumevanje i pitanje ivalidnosti i mobiliše podršku za dostojonsto prava i dobrobit osoba sa invaliditetom“, kazala je Petrovićeva.
Ona se zahvalila u ime svih predstavnika druženja zato što grad Leskovac ima sluha za osobe sa invaliditetom, a potom se obratio ministar Selaković.
„Meni je zadovoljstvo i čast da sam danas prisutan na Međunarodnom danu koji je posvećen osobama sa invaliditetom upravo ovde u Leskovcu. Leskovac je iz godine u godinu sve svetliji primer za mnoge dobre stvati u rukovođenju jednim gradom. Ministarstvo za rad i zapošljavanje boračka i socijalna pitanja kao krovno ministarstvo koje vodi brigu o zaštiti osoba sa invaliditetom nastaviće i u sledećoj godini da finansijski podržava rad 33 organizacija na republičkom i pokrajinskom nivou ali i na lokalnom nivou“, rekao je ministar Selaković.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović istakao je da su i dalje prisutne barijere i prepreke na čijem otklanjanju lokalna samouprava radi, kako bi građanima olakšali život prilagođavanjem ulica, ulaska u zgrade, ulaza u važne institucije, škole i tržne centre.
„Od zvaničnih priznanja relevantnih institucija koje nam mnogo više znače potvrde vašeg udruženja koje nas upućuju da imamo sluha, ali slušamo vaše kritike i sugestije kao naše sugrađane i kao vas predstavnike raznih udruženja. U prilog tome govori i izdvajanje iz oblasti socijalne zaštite koje za tekuću godinu izdvajaju 250.269.000 dinara dok ćemo za narednu godinu povećati sumu koja će iznositi 271.918.000 dinara“, naglasio je Cvetanović.
Cvetanović je napomenu i da je putem javnog konkursa podržan veliki broj projekata za koje su ove godine usmerili 31 milion dinara, i najavio da će u budućnosti nastaviti komunikaciju sa svim udruženjima stabilizacijama osoba sa invaliditetom.
Inače, ministar Selaković je danas u društvu gradonačelnika Leskovca posetio i izložbu likovnih radova Udruženja za pomoć MNRO i korisnika Dnevnog boravka „Duga“, a pre toga obišao je noovootvoreni lift u SRC „Dubočica“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Tako je grad ima itekako sluha za sve kategorije stanovnistva, pogotovo kad se radi o ovako osetljivim grupama.
Grad Leskovac brine o svakom svom gradjaninu i trudi se da sagleda potrebe svih. Ophodjenje prema njihovim potrebama i zalaganje da se stvore iati uslovi za sve ne neprikosnovena.
Osobe sa bilo kojim stepenom invalidnosti sada imaju mnogo veci spektar usluga nego sto je to bilo ranijih godina. Mogucnost da osnivaju udruzenja osnazuju njihov polozaj i podrsku celokupne drustvene zajednice.
Naš grad je grad koji dočekuje sve goste raširenih ruku.
Ali najviše misli na svoje gradjane. Sve sfere društva su sagledane na pravi način. Naročita pažnja se pridaje socijalnim grupama društva.
Leskovac je i pimer socijalno odgovornog ponasanja. U Leskovcu je prioritet ravnopravnost svih nas.
Lokalna samouprava se trudi da osobama sa invaliditetom omoguci laksi pristup svim ustanovama, sto je primer lift u SRC.
Sami predstavnici iz ove kategorije društva koja je vrlo osetljiva su pohvalili saradnju sa lokalnom samoupravom koja se trudi da im što više pomogne.
Uvek odgovorni i uvek najbolji u Srbiji, uprava grada Leskovca….
Mora budete dobri i poslušni jer kao sve uprave jedete 70% budžeta grada Leskovca. Preko 4 milijarde za 2023.godinu.
Znacajna podrska za osobe sa invaliditetom pocev od samog vrha drzave pa do lokalne samouprave..
Sami predstavnici iz ove kategorije društva, koja je vrlo osetljiva, pohvalili su saradnju sa gradom. Ministar Selaković je celi dan proveo obilazeći ono što je u njegovom resursu i razgovarao sa svima. Ima još mnogo toga što može i treba da se uradi ali lokalna samouprava će uvek izaći u susret, i tamo gde je možda sada ukazano.
Rukovodstvo grada Leskovca, na celu sa gradonacelnikom gospodinom dr sci. med. Goranom Cvetanovicem, poslednjih deset godina, vodi veoma odgovornu i ozbiljnu socijalnu politiku sa ciljem da izgradi socijalno prihvatljivu, pravednu i jednakih sansi i mogucnosti drustvenu zajednicu. Drustvenu zajednicu bez barijera jednako dostupnu svima. Tim pristupom i postupanjem rukovodstva grada, Grad Leskovac je nametnuo sebe jednim od socijalno najodgovornijih gradova u Srbiji. Istovremeno podizuci nivo i standarde socijalne ukljucenosti i socijalne zastite veoma visoko. Zahvaljujuci tome postao je primer dobre prakse ne samo u ovom delu regiona vec i mnogo mnogo sire od toga. Velikim izdvajanjima iz budzeta, grada, planskim pristupom i odredjivanjem prioriteta, uz veliku finasijsku podrsku i Vlade Republiie Srbije i resornog miniatarstva ,Grad Leskovac, iz godine u godinu, skida sve vise svaki vid barijara na svakom koraku i na svakom mestu. Omogucavajuci tako potpunu pristupacnost svim oblastima drustvenog zivota, javnim objektima, institucijama, ustanovama, javnim prostorima i drugim sadrzajima idrustvene zajednice. Na takav nacin, grad i svi sadrzaji u njemu postaju jednako dostupni svima, a posebno drustveno osetljivim, ranjivim i marginalizovanim grupama, izmedju ostalog i osobama sa invaliditetom. Zato se danas pripadnici OSI sve vise osecaju vidljivijim, ukljucenijim, prihvacenijim i postovanijim, a sve to doprinosi im da podignu nivo sopstvenog samopuzdanja, samopostovanja i pripadnosti sredini u kojoj zive. Oni postaju jednaki clanovi drustva sa jednakim mogucnostima da, u skladu sa svojim sklonostima, afinitetima i ambicijama, postanu aktivni i drustveno korisni clanovi zajednice. Inkluzivno drustvo, odnosno, drustvo jednakih sansi i jednakih mogucnosti, socijalno pravedno, prihvatljivo i drustvo dostojanstvog zivota za sve, je zapravo ono cemu Grad Leskovac imperativno stremi, a kokretnim poduhvatima i rezultatima u vidu prava, mera, usluga i otklanjanja barijara nedvosmisleno potvrdjuje svoju odlucnost i istrajnost u ispunjenu tog cilja..
Pohvalno je zalaganje lokalne samouprave da osobama sa invaliditetom učini život lakšim za svakodnevno funkcionisanje u gradu.Podrska i pomoć njima mnogo znači.
Osobama sa invaliditetom puno znaci podrska i pomoc grada. Sve pohvala lokalnoj samoupravi koja omogucava bolje uslove ovim osobama kojima je to najpotrebnije.
Grad brine o svim svojim stanovnicima!
Sa našim uspešnim gradonačelnikom grad ide u najboljem mogućem pravcu!
Zadnjih godina se osobama sa invaliditetom posvecuje paznja i izdvajajaju sredstva kako bi se oni odecali kao ravnopravni deo naseg drustva.
Grad pruža odličnu podršku osobama sa invaliditetom! Bravo, tako treba!
Botovi,ne s….e , nije baš sve tako idilično kako vi pišete po naredjenju.
Auuuu, ma tako je Sanja, nas ekspertu za socijalna pitanja. Bozeee, kakve b.d.l.t.ne su u SNS. Izvinite koji je koeficijent inteligencije da se neko uclani u SNS internet tim? Ovaj dogadjaj treba prijaviti Beogradu u SNS.
Mislim da ne biste mogli sa vašim koeficijentom da se učlanite u „SNS IT “ jer vam je nizak-skoro neprimetan. Mislim da se i Sanja slaže sa time..
Da li jeste ili nije to se najbolje vidi iz priložene fotografije. To su osobe sa invaliditetom koji su zahvalni gradu i gradonačelniku za svaki vid pomoći.
Pa ko sme da kaže nešto suprotno. Od toga im zavisi finansiranje. Zar misliš da kad bi počeli otvoreno da pričaju o svojim problemima,šef to mogao da podnese. Ne bi , on bi to kažnjavao kroz finansiranje. Ko sme ministru da kaže da ima neki Grad Jelica kao primer organizacije za koju se nezna ni čija je a ni šta radi ali pojede 3-4 miliona. A ima ih još.
Nije idilično jer uvek treba pomagati takve osobe i omogućavati im sve bolje i bolje uslove što naravno radi grad Leskovac!