Predstavom pokazali da razumeju svoje drugačije drugare

Pravo na jednakost i prihvatanje različitosti su glavni ciljevi inkluzije. Iako je opšti utisak da se inkluzija u našem društvu sporo “prima”, da su prepreke u njenom sprovođenju brojne, pomaka, ipak, ima. Generacije koje sada sede u školskim klupama spremne su za izazove ovog procesa, rekla je za juGmediu nastavnica srpskog jezika OŠ „Vuk Kardžić“ Leskovac Tatjana Ilić posle izvedne predstave za decu sa smetnjama u razvoju i članove njihovih porodica.

Predstavu “Bekstvo iz bajke” izveli su učenici Osnovne škole “Vuk Karadžić”, u kojoj predaje Ilićeva, u subotu 16. novembra na Dan tolerancije, predstavu . Odigrana je u prostorijama Udruženja roditelja i nastavnika Kuća veština.

Druženje, prema rečima Ilićeve, pokazuje da njihovi đaci sada primećuju različitost dece sa smetnjama.

“Međutim, za razliku od ranijih generacija – tu govorim o vremenu pre i prvim godinama inkluzije – nemaju strah od dolaska dece sa smetnjama u odeljenja”, ističe Tatjana.

Dodaje da je za njih ta različitost samo neki vid “drugačijosti”, ali ne i pokazatelj nesposobnosi ili manje vrednosti.

“Ovi mališani od prvog školskog zvona imaju svoje drugačije drugare, neretko bolje od nastavnika razumeju njihove potrebe i ponekad daju najbolje ideje za rad sa njima i budu prava podrška”, smatra nastavnica Ilić.

Ilićeva se osvrnula i na nedavne incidente koji su se odigrali u ovoj školi, a koji predstavljaju primere vršnjačkog nasilja, pa čak i nasilja roditelja nad učenicima i osobljem škole.

“Očigledno da nam je svima potrebno da se na ovaj Dan tolerancije zapitamo koliko smo zaista tolerantni. Svedoci smo da svaki slučaj nasilništva u školama postane senzacionalistička vest, a mnogo štete nanese školi kao instituciji, jer ima mnogo divnih dešavanja i sjajnih obrazovnih rezultata koja decu usmeravaju ka pravim ciljevima, ali za to se retko čuje. Plašim se da ćemo postati društvo, kao što ima ekstremnih primera i u svetu, u kome će se nasiljem sticati slava, a incidenti nastajati sa ciljem da slika i ime izađu u javnost”, naglašava nastavnica.

Upravo njihova jučerašnja aktivnost je, kako kaže Ilićeva, jedna od mera da podstaknu i promovišu toleranciju kao najpoželjniji oblik ponašanja u savremenom svetu prepunom razlika i sukoba.

“Naš Školski tim za prevenciju nasilja i bezbednost intenzivno radi na smanjivanju, pre svega, vršnjačkog nasilja, ali ne može se sve predvideti. Ipak, svaki novi incident stavlja pred nas nove zadatke nad kojima treba promisliti i raditi na njihovom predupređivanju. Preventivne akcije, poput ovakvih druženja na Dan tolerancije, gde se šalje jasna poruka o poželjnim oblicima ponašanja i nenasilnoj komunikaciji, najbolji su model delovanja”, zaključuje  Ilićeva.

 

Ovaj medijski sadržaj deo je projekta „Korak ka kompententnijoj inkuluziji“, sufinansiran iz budžeta Republike Srbije – Ministartsvo kulture i informisanja. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji jedodelio sredstva“

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare