LESKOVAC – Samo u poslednjih 10 godina broj stočnih grla u Jablaničkom okrugu se prepolovio, tačnije smanjio se sa sedam na tri i po hiljade, procenjuju stručnjaci.
Veliki broj renomiranih stočara zbog skupe stočne hrane odlučuje se da prodaje junice ili ih tera u klanice.
Kako kažu, ako se ovaj nepovoljni trend nastavi, moraće da se preorijentišu na druge poljoprivredne kulture ili prodaju svoju zemlju i odu u Vojvodinu, jer država u tom kraju daje povoljnije subvencije.
Hrana skuplja od mesa
Đorđe Mitić iz Mrštana nadomak Leskovca pokušava da održava svoj stočni fond. Krenuo je da uzgaja bikove za tov još 1999. godine, a ove godine spao je na svega 50 grla. Zbog malih prinosa i visoke cene stočne hrane, odlučio se da klanicama proda još 20.
Kako kaže, cena žive vage po kilogramu iznosi svega 2,20 evra, a on dnevno potroši oko 120 evra samo na koncentrat kako bi prehranio životinje.
„Ukoliko se ovakva situacija nastavi, sledeće godine ću sve da prodam, da se opredelim da gajim povrtarske kulture ili da sye odselim za Vojvodinu. Koliko vidim, država je blagonaklonija polhoprivrednicima preko Dunava. Mi ni subvencije ne možemo da dobijemo kada ih zatražimo. U svakom slučaju sve ću bikove da pokoljem jer ne mogu samo da ih prehranim tokom zime“, kaže nam Đorđe Mitić.
Statistika zabrinjavajuća
Samo u poslednjih godinu dana drastično je smanjen broj stočnih grla, podaci su epizotiološke jedinice u jugoistočnom delu teritorije grada Leskovca koju pokriva veterinarska stanica „Đura vet“.
„Odite samo do stočne pijace petkom kada se prodaje krupna stoka. Pa tamo više nema mesta da se goveda poređaju. Pijaca više liči na izložbu junica. Nema se para za prehranu životinja, a država kao da se oprostila od stočara na jugu Srbije“, objašnjava veterinar Goran Đurić.
Ima i uspešnih
Gorana Đorđevića u Gornjoj Jajini koji se bavi uzgojem goveda uspeva da održi svoj stočni fond i trenutno brine o 30 grla sa namerom da se proširi.
“Samo rad i upornost su bitni. Jedino tako možed a se opstane. Naravno, da nema subvencija države onda bi svi propali” ističe ovaj poljoprivrednik koji meso distribuira u celoj Srbiji.
Namera mu je da uskoro otvori i radionicu za preradu mesa u kojoj bi zaposlio još 50 radnika.
(Kraj) dum
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Nije realna procena strucnjaka da je stocni fond smanjen za 50% nego vise.Sada je i problem globalno zagrevanje,javljaju se suse pa ove godine nema ni dovoljno hrane za stoku.Za stajski uzgoj su potrebne velike povrsine zemlje,sistemi za navodnjavanje a zemlje malo i ispercelisane.Trebalo bi izvrsiti ponovo komasaciju i gazdinstvima dati zemlju sve na jednom mestu jer je nemoguce za svaku parcelu obezbediti uslove za navodnjavanje.
Jos dok je bio Slobodan Milosavljevic ministar poljoprivrede,koga je postavio Miskovic na tu funkciju,pocelo je najvise sa unistenjem stocnog fonda.Ne znam kome je to odgovaralo da dodje do toga ali seljak se pljackao na vise nacina.Litar sirovog mleka se otkupljivao po 15 a isto se za preradu uvozilo po 42 dinara.Mlekare su seljake pljackale i time sto se cena odredjivala na osnovu masne jedinice a ne na osnovu suve materije-proteina u mleku ali se zakidalo i na masnoj jedinici.
Politicari su lupetali da hoce da imaju bogate seljake,obecavali subvencije,koje im nikada nisu date.U lazi su krake noge i zato smo dovedeni tamo gde jesmo.U selima porecjanskog kraja retko je bilo da neko domacinstvo nema makar jednu kravu a danas retko koje domacinstvo da nesto ima.Stajski uzgoj stoke u Leskovackom kraju,sa vecim brojem grla je tesko moguc jer niko nema dovoljno zemlje za tako nesto.Kupovina hrane se ne isplati.
Najrentabilniji nacin je pasa na otvorenom prostoru sto je i zdravije za stoku i dobije se vise mleka a hrana se obezbedjujesamo za zimski perod.Mnogo sitnih stocara cine jednu veliku velicinu,sitni stocari na taj nacin obezbedjuju hranu za svoju porodicu a ostatak predaju mlekarama.Srbija ima Institut za stocarstvo,koji nikada i nista nisu ucinili za razvoj stocarstva,jedino su ucinili za sebe da primaju dobre plate.Krajnje je vreme da pocnemo da radimo jer pljacka i prevara nikuda ne vode.