Preuranjeno radovanje o otkupunim cenama: Maline su za EU postale luksuz, izvoz u opadanju

Zbog rata u Ukrajini i krize na tržišti hrane, u Evropi, gde Srbija izvozi 90 posto smrznitih malina, ovo jagodičasto voće postalo je luksuz zbog visokih cena pa se izbacuje iz skoro svih proizvoda i zamenjuje jefitinijim, a sve to rezultira drastično samnjenim izvozom srpskih malina.

Kao rezultat toga, upozoravaju u Privrednoj komori Srbije, radovanje srpskih proizvođača malina u vezi sa njihovom otkupnom cenom od 600 do 800 dinara je preuranjeno, a dokaz tome je da je u Grčkoj počela berba malima i da se ona u otkupu plaća po istim cenama kao lane.

Ipak, možad u PKS ne znaju nešto što otkupljuvači malina znaju, budući da na području Leskovca bukvalno jure potpis ugovora sa obaveznim osuguranjem roda, čega do sada nije bilo, a u ugovorima stoji da će se ceo rod proizvođaćima isplatiti po poslednjoj, uvek najvećoj, ceni na tržištu.

„Bez obzira na ne baš sjajno stanje u malinjacima, trenutno u svetskoj trgovini postoji velika obazrivost i preokupiranost bazičnim proizvodima, a malina je kao i druge vrste jagodastog voća, proizvod luksuznog karaktera i zbog toga postoji zastoj u preuzimanju, inače već plaćene maline iz naših hladnjača „ rekao je jedan od najvećih domaćih stručnjaka dr Aleksandar Leposavić iz Instituta za voćarstvo u Čačku.

Izvoz zamrznute maline, zbog postkovid i ukrajinske krize, znatno je smanjen u poslednje dve godine, upozorila je Grupacija proizvođača svežeg i zamrznutog voća i povrća Privredne komore Srbije (PKS).

U januaru ove godine izvezeno je 5.570 tona, što je manje za oko 30 odsto u odnosu na januar 2021, kada je izvezeno 7.930 tona. I poređenja plasmana na strana tržišta u prva dva meseca poslednje tri godine ukazuju da već postoji trend smanjenja izvezenih količina.

U prva dva meseca 2020. izvezeno je 19.700 tona zamrznute maline, u istom periodu 2021. za tri hiljade tona manje, a ove godine svega 11.180 tona.

S druge strane, jedan od većih izvoznika iz Niša kaže da postoje kontineti gde se kriza neoseća i gde jagodičasto voće još nije luksu, a to su Australija, Kanada i SAD, te da se izvoznici spremaju za druge „ciljane mete“

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Bg
24.04.2022. 06:08

Ispravna odluka EU, konačno da neko stane na put budalaštinama !

Miki
24.04.2022. 21:04

Realna cena je 2 evra.

Pero
26.04.2022. 08:05

Šta hoće ovi proizvođači malina? Da za mesec dana rada uživaju cele godine i još da im neko bere za male dnevnice?