Priča o ćilimu

U gotovo svakoj kući u Pirotu nekada su žene tkale ćilime na vertikalnom razboju, dok je danas razboj deo muzejske postavke. Jedan takav nije samo eksponat. Na njemu ćilimarka Maja Ćirić tka u Muzeju Ponišavlja i posetiocima objašnjava kako nastaje ćilim i pomaže im da se oprobaju u tkanju.

Ćirićeva 15 godina tka pirotske ćilime. Kaže da je bar 5 godina potrebno da se savladaju osnove ovog zanata.

Muzej Ponišavlja Pirot realizuje međunarodni projekat Interreg IPPA programa prekogranične saradnje pod nazivom „Priča o ćilimu“. Ovaj projekat zajednički realizuju pirotski muzej i Istorijski muzej Čiprovci iz Bugarske kako bi od zaborava sačuvali zanat i kako bi promovisali ovo kulturno blago. Vodeći partner im je Međunarodna biznis škola iz Botevgrada u Bugarskoj. Planirano je da realizacija projekta traje 15 meseci.

Kroz ovaj projekat posetioci mogu u Muzeju da vide kako se tka ćilim na vertikalnom razboju. Pored toga, projektom je predvidjeno štampanje brošure, kao i snimanje filma o Pirotu i Čiprovcima, s ciljem promocije ćilimarstva i turističke ponude Pirota i Čiprovaca.

“Došli smo na ideju da ova dva grada mogu da objedine svoje znanje i iskustva o ćilimarsvu kao jednom od zanata na Ballanu koji se postoiji vekovima kako bi se očuvala tradicija i sve to pokaže posetiocima”, kaže kustom Muzeja Ponišavlja Mila Panajotović.

Posetioce Muzeja koji se interesuju za ćilimarstvo može da nauči tek kako se drži tupica i kako da provuku neku nit na razboju. Naročito ih fasciniraju ornamenti karakteristični za pirotski ćilim.

“Posetioci su oduševljeni ćilimom i tkanjem. Uvek žele da sednu za razboj i probaju da tkaju. Tu sam da im pokažem, kako se tka ćilim po kome je Pirot poznat ne samo u Srbiji nego širom sveta”, kaže Maja Ćirić.

Projektom su predvidjene odredjene aktivnosti s ciljem promocije ilimarstva i turističke ponude Pirota i Čiprovaca.

“Pored brošure koja će biti oštampana u junu planiora se u snimanje filma sa turističkoim porukom, kao i nabavka opreme odnosno inetrektivne table u Muzeju”, kaže Panajotovićeva.

Pirot bi uskoro trebalo da dobije Muzej ćilimarstva. Predvidjeno je da taj kompleks bude izgradjen na temeljima kuće “Bela mačka“, jedne od najstarijih kuća u Pirotu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare