Privatizacija gasi vodoprivredna preduzeća?

NIŠ – Među 502 društvena preduzeća u Srbiji za koje je objavljen javni poziv investitorima za kupovinu našla su se i vodoprivredna preduzeća poput „Erozije“.

Zaposleni u vodoprivrednim preduzećima smatraju da privatizacija znači zapravo njihovo gašenje i već sutra u Ministartvu privrede izneće svoje razloge protiv prodaje.

U „Eroziji“ ističu da su iznenađeni što su se uopšte našli među preduzećima koja moraju da budu privatizovana jer je u aprilu ove godine Vlada Srbije usvojila zaključke kojima se vodoprivredna preduzeća izizuimaju iz procesa klasične privatizacije.

Zaključci koje je Vlada tada usvojila podrazumevali su transformaciju društvenog kapitala, ali tako da država postavne većinski vlasnik vodoprivrednih preduzeća i zadrži ingerencije nad radom vodoprivrednih preduzeća.

Direktor „Erozije“ i predsednik Udruženja vodoprivrednih preduzeća Srbije Slobodan Marković kaže da nema nikakvu dilemu u pogledu toga šta će biti sa vodoprivrednim preduzećima ukoliko budu privatizovana.

„Privatizacija će sigurno značiti i gašenje „Erozije“, ali i drugih vodoprivrednih preduzeća jer privatni sektor neće da se bavi ovim poslom kao što to rade društvene firme. Privatnik neće da radi u bespućima sa malo zarade ili bez zarade“, rekao je Marković.

Ona naglašava da od svih ranije privatizovanih vodoprivrednih preduzeća, a takvih je na desetine, samo jedno još dobro radi, dok su sva ostala ili ugašena ili jedva preživaljavaju. Na spisku vodprivrednih preduzeća koja su nakon prodaje upropašćena nalaze se između ostalog i „Južna Morava“ iz Niša, „Vodogradnja“ iz Vranja, „Erozija“ iz Vladičinog Hana, „Erozija“ iz Kragujevca, „Vodoprivreda“ iz Negotina.

„Privatni kapital ide tamo gde ima posla i zarade i onda će se desiti da u urgentnim slučajevima, kada poplave ozbiljno zaprete, u ovom kraju nema ko da reaguje, zato što je novi vlasnik mašine i ljude uposlio, recimo, u Subotici“, istakao je Marković.

On ističe da je „Erozija“ odigrala značajnu ulogu u saniranju štete kao i njihovoj prevenciji tokom poplava koje su maja zadesile Srbiju, što je očigledan dokaz da je potrebno da ovo preduzeće i dalje postoji. Marković dodaje da država Srbija mora ozbiljno da stane iza ozbiljnih firmi i kaže da joj one trebaju.

Na spisku preduzeća koja moraju da budu privatizovana do kraja 2015. godine nalaze se iz Niša još i Ei holding, , Ei „Računari“, Ei „Elmag“, Ei „Komerc“, „Kvalitet“,„Inter best“, MIN holding, „Vagonka“, „Lokomotiva“, Niška televizija , kao i firme koje nemaju ni jednog zaposlenog – Ei „Komponente“, „Beobagat“, „Inles“ , „Alprom“ , „Frank komerc“ i „Mondial“.
(Kraj)Mia

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare