Rekonstrukcija Narodnog muzeja u Vranju, koji je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika, polako se privodi kraju. U toku su završni radovi na uređenju njegove unutrašnjosti. Radnici “Jugelektra”obavljaju poslenje radove na kojima su angžovani.
Otuda i žure da svoj deo posla što pre završe. Miodrag Ilić, iz “Jugelektra”, kaže da su njegovi radnici završili montažu osvetljenja muzeja, ali i da je unet deo nameštaja koji će činiti enterijer ovog istorijskog zdanja. Sledi i montaža računarske opreme, ali i pomoćne opreme za etnološku postavku.
“Objekat u kome radimo je veoma star i zahteva veliku preciznost u radu. Da svoj deo posla uradimo kako treba pomogli su nam zaposleni u Zavodu za zaštitu spomenika iz Niša”, ističe Ilić.
U aprilu mesecu ove godine u muzeju su izvedeni elektroradovi, ugrađeni ventilacioni sistemi, zamenjena mašinska instalacija i stolarija. Potom su usledili radovi na uređenju patosa i toaleta, a nakon toga i fini radovi poput krečenja, farbanja stolarije I mobilijera za novu postavku.
Grad je u međuvremenu obezbedio još 260 hiljada dinara za dodatne eksponate neophodne za etnološku postavku.
Realizciju ovog projekta grad je započeo krajem prošle godine kada je od Ministarstva kulture za ovu namenu dobio šest miliona dinara, a na ime projekta pod nazivom “Staro, staro mi dajte, ono što miriše na bosiljak”.
Ovim činom Ministarstvo kulture je još jednom na delu potvrdilo da želi da unapređuje kulturu Vranja.
Odmah posle rekonstrukcije zgrade Narodnog muzeja vranjska lokalna samouprava je konkurisala za sredstva za unutrašnje uređenje stalne postavke ove ustanove. Ovim sredstvima će biti omogućeno postavljanje stalne postavke u muzeju sa eksponatima iz perioda od 18. veka do danas, a koji će doprineti njegovoj reprezentativnosti.
Da podsetimo Vranje je 2017. godine dobilo novac za sanaciju muzeja koji je odobren iz republičkog budžeta na osnovu projekta pod nazivom “Grad Vranje – Gradskom kaldrmom”, a kroz sufinansiranje programa ministarstva “Gradovi u fokusu”.
Inače Selamluk u kome je smešten muzej je jedan od dva objekta u kompleksu Pašinog konaka nastaou drugoj polovini 18. veka. Iako je tokom svog postojanja pretrpeo određeni stepen devastacije, skoro svi fasadni i dekorativni elementi u enterijeru su sačuvani u autentičnoj geometriji, što predstavlja dobar izvor informacija značajnih za razumevanje arhitektonskih karakteristika epohe kojoj ovaj objekat pripada.
Temelji građevine sačinjeni su od pravilno tesanih kamenih blokova. Zidovi građevine na jugu, istoku i severu su izrađeni u bonduku. Krov je drven na više voda, složene konstrukcije. Krovni pokrivač je ćeramida na daščanoj podlozi, na baskijama. Dimnjaci su ozidani opekom, a dimnjačke kape su dvovodne i kao i krov prekrivene ćeramidom.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!