Privođenje i krivične prijave za hvatanje ptica pevačica u Pukovcu, zatvor do tri godine

Foto: Vikipedia

Ornitolozi Društva za zaštitu i proučvanje ptica Srije (DZPPS) su u ataru sela Pukovac u opštini Doljevac, otkrili nelegalni poligon za hvatanje ptica pevačica, ćešljugare i konpljarke, lepljivim mamcima, sa desetak namenski postavljenih klopki, saopšteno je danas.

Zahvaljujući brzoj i odlučnoj reakciji inspektora Ministarstva unutrašnjih poslova, Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala, počinioci su blagovremeno privedeni i protiv njih su podnete krivične prijave.

Kod počinioca je pronađeno preko 30 jedinki češljugara i konopljarki koje su uhvaćene u prirodi i koje su još uvek na svom perju imale tragove lepka. Počinioci su u svojim dvorištima imali i aktivne klopke za hvatanje ptica, u narodu poznate kao „kapani”. Sve jedinke ptica su nakon skidanja lepka i pregleda stručnjaka Zavoda za zaštitu prirode Srbije puštene nazad u prirodu.

Hvatanje ptica pevačica je aktivnost koja je nažalost rasprostranjena širom Srbije, prema  prikupljenim podacima radi se o skoro 100.000 jedinki uhvaćenih ptica godišnje, što je izuzetno štetno po populacije ptica pevačica. Hvatanje lepkom je nekako karakteristično za sam jug naše zemlje što je i najokrutniji način hvatanja ptica jer jako često dolazi do trajnih povreda uhvaćenih jedinki“, ističe Slobodan Marković, ornitolog DZPPS.

Jedan od primarnih razloga za ovakvo hvatanje ptica jesu trgovina i materijalna dobit. Iako su cene jedinki uhvaćenih ptica veoma niske i najčešće se kreću u rasponu od nekoliko stotina dinara. Najugroženije su obično strogo zaštićene vrste ptica iz porodice  zeba, među njima najčeše češljugari, konopljarke, čišci, zimovke i zebe.

Hvatanje strogo zaštićenih divljih ptica zarad držanja u kavezima i nezakonite prodaje je krivično delo za koje preti kazna zatvora do tri godine, dok prema Pravilniku o odštetnom cenovniku za utvrđivanje visine naknade štete prouzrokovane nedozvoljenom radnjom u odnosu na strogo zaštićene i zaštićene divlje vrste, kazne za hvatanje ptica pevačica, i to iz porodica zeba, iznose i do 30.000 dinara po jedinki.

„Poslednjih godina smo svedoci sve češćeg procesuiranja ovakvih slučajeva i verujemo da će ovakva efikasnost Jedinice za suzbijanje ekološkog kriminala doprineti da intenzitet ovih nelegalnih aktivnosti polako opada“, zaključuje Marković.

Kako bi smanjilo slučajeve nezakonitog hvatanja ptica i olakšalo građanima proces njihovog otkrivanja, DZPPS je pokrenulo i namenski sajt Poslednji let na kojem možete saznati više o različitim načinima stradanja ptica i prijaviti slučajeve.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare