Na prekjuče održanom sastanku političkih predstavnika Albanaca iz Bujanovca, Preševa i Medveđe sa Vjosom Osmani u Prištini ocenjeno je da Srbije prema pomenutim opštinama vodi šovinističku politiku i administrativnim merama pokušava da izvrši etničko čišćenje albanskog stanovništva. O tome razgovoramo sa istoričarem, dr Dejanom Antićem, profesorom Filozofskom fakulteta Univerziteta u Nišu, koji Osmanijevu naziva takozvanom predsednicom.
Kakav je profesore vaš komentar na ovakav stav albanskih predstavnika?
Ovde se radi o krajnje licemernoj i bezobraznoj zameni teza. Ako neko u 21. veku vrši šovinističku politiku na Balkanu i etničko čišćenje stanovništva onda su to samoproglašene vlasti u Prištini. Od završetka Nato agresije do danas nealbansko stanovništvo na KiM izloženo je permanentnom teroru i zločinima. Učinjeno je više stotina ubistava, otmica, pljački i nasilja. I ovi najnoviji pokušaji Albina Kurtija da silom nametne preregistraciju srpskih vozila samo su ogledalo ratnohuškačkog i šovinističkog kursa njegove vlade. Konstantni upadi jedinica Rosu na sever KiM i fizičko maltretiranje Srba nisu ništa drugo do politika etničkog čišćenja. Sa druge strane Albanci na jugu Srbije u opštinama poput Preševa i Bujanovca žive i rade u potpunoj slobodi, bez straha za svoj život ili imovinu. Oni danas imaju veća prava i privilegije od tamošnjeg srpskog življa. Dovoljno je da samo uporedite putnu infrastrukturu u srpskim i albanskim selima na teritoriji pomenutih opština i uverićete se da govorim istinu. O komparaciji ekonomskog položaja Srba i Albanaca sa juga Srbije bolje i da ne govorim. I tu su Albanci u daleko boljem položaju od Srba.
Kako komentarišete izjavu predsednika opštine Preševo Šćiprima Arifija sa pomenutog sastanka da pripajanje „Preševske doline – Kosovu“ ništa ne može da zaustavi?
Jako sam iznenađen nepoznavanjem regionalne geografije gospodina Arifija. Preševo je još 1912. godine oslobođeno i pripojeno državi Srbiji čiji je neraskidiv deo tada ponovo postala i teritorija Kosovo i Metohija. U tom smislu treba obavestiti aktuelnog predsednika opštine Preševo da je proces pripajanja odavno završen. Upravo ovih dana obeležavamo stodesetogodišnjicu oslobođenja i reintegrisanja Stare Srbije u državno-pravni okvir srpske države. A što se terminologije tiče, nikad nisam čuo da postoji nešto što se u istorijsko-geografskom smislu naziva „Preševska dolina“. Preševo je u dolini Moravice, Bujanovac u Binačkoj Moravi, a Medveđa u Gornjoj Jablanici. U pitanju su tri različite oblasti, gde samo u jednoj Albanci imaju natopolovičnu većinu, u Preševu. U Bujanovcu oni čine trećinu stanovništva, a u Medveđi nešto manje od 8% i to samo na papiru, pošto je uglavnom reč o nerezidentnom stanovništvu.
Ipak, predsednik opštine Preševo je na sastanku sa Vjosom Osmani izjavio da će referendum i ideja promene granica doći na red posle uzajamnog priznavanja „Srbije i Kosova“. Šta mislite o tome?
Možda je takav scenario za gospodina Arifija i gospođu Osmani najpoželjniji, ali sam uveren da je sve stvar njihove puste mašte. Prvo Srbija je kao država svoje međunarodno priznanje dobila još na Berlinskom kongresu 1878. godine, a Kosovo i Metohija su prema rezoluciji 1244 UN-a sastavni deo Srbije. To što u ovom momentu zapadne sile stimulišu albanski separatizam, ne znači da se u budućnosti okolnosti neće promeniti u korist poštovanja međunarodnog prava i principa nepovredivosti granica. Što se Srbije tiče verujem da se nijedna vlast, ni sadašnja ni neke u budućnosti, neće odreći KiM jer bio to bilo ravno političkom i nacionalnom samoubistvu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
pa sto da ne zive bolje kad im je valuta euro ,sve se radi za kes cveta sverc sa kosovom niko ih ne kontrolise nista neplacaju drzavi