U organizaciji Narodne biblioteke „Radoje Domanović” u Leskovcu i Ogranka SANU Niš, sinoć je u prepunoj čitaonici Narodne biblioteke Leskovac, profesor doktor Aleksandar Jerkov održao predavnje na temu: „Šta je savremni klasik – istorija pojma i pogled na srpsku književnost danas“.
Profesor Jerkov je vrlo inspirativno govorio o pojmu klasik kroz istoriju i dao retrospektivni pregled srpskih književnika 20. veka koji mogu da dobiju status klasika, idući od Dositeja, Vuka Karadžića, Ive Andrića i Miloša Crnjanskog, Meše Selimovića, preko Vladana Desnice do Njegoša, asve vraćajući se u istoriju, u 18.vek kada se,kako se verovalo, prbi put neki isac pomenuo kao klasičan pisac.
Međutim po izvorima koje je navodio, ta odrednica je stara koliko i antička književnost, a suština njegovog predavanja je da je odrednica za klasičnog pisca relativna i da se u Srbiji upotrebljava od pojave Dositeja Obradovića.
Po njemu „klasik je onaj ko će zauzeti određeni položaj i biti na određeni način prepoznat. Klasik je onaj koji služi kao uzor, na koji se možete pozvati“.
Klasikom se smatra i onaj, kako je rekao, koji piše jasno i pravilno ređa reči u rečenice“, ali, kako je zaključio, potreban je izvesni protok vremena da bi se za nekog kazalo da da je klasičan pisac, pa se tako, na primer, Goran Petrović, pisac čije je roman „Opsada crkve Svetoga Spasa“ jedinstveni po stilu, tematici i jeziku, još ne može reći da pripada klasičnim piscima baš zbog toga što je potrebno vreme
Aleksandar Jerkov rođen je 1960. godine u Beogradu. Univerzitetski je profesor, teoretičar i istoričar književnosti.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!