Profesorka Branka zabranila korišćenje mobilnih telefona na svojim časovima

Foto: Bujanovačke

O zabrani korišćenja mobilnih telefona u školama uskoro će odlučivati Ministarstvo prosvete, a stav pedagoškinja bujanovačkih škola je da bi zabrana i te kako unapredila nastavu. Branka Marković, profesorka srpskog jezika u Tehničkoj školi u Vranju, ne dozvoljava učenicima da koriste mobilne telefone na času i uvela je pravilo da se telefoni ostavljaju na katedri.

„Zanimljivo im je to. Verovatno se i oni odmore od telefona za tih 45 minuta, nisu u grču, ne kriju ih ispod školskih rančeva. Skoncentrisani su na gradivo, prate ono što im govorim, mogu da ponove nastavnu jedinicu. Nema tu  hoće ili neće da prihvate. To je to i tačka. Ja odlučujem u učionici. Ima da slušaju. Međusobni dogovor, poštovanje, to je ono što ja postižem, profesionalno i bez prijateljstva sa đacima, tu sam da im pomognem oko učenja i objasnim gradivo“, kaže profesorka za Bujanovačke.

Ideju o „fioci za pažnju na času“ dobila je još pre pet-šest godina. Kako kaže, bila joj je nepojmljiva tolika vezanost za mobilne telefone, kao i naivnost kojom se đaci predaju virtuelnom svetu koji je, kako kaže, prazan i bezdušan.

Smatra da su i đaci zbog toga takvi i da je primetno odsustvo roditeljskih razgovora koji su im neophodni za bilo šta u životu.

„Posebno u ovom današnjem vremenu haosa, nasilja, nepismenosti, bezvoljnosti, pinkovske televizije i besmislenih rijalitija“, kaže Markovićeva.

Na pitanje koliko su se časovi promenili uvođenjem ovog čudnog pravila, Branka odgovara:

„Časovi su kvalitetniji i spokojniji. Svi smo zadovoljni. Zaista nemam problema sa đacima“, kaže ona.

Njene kolege podržavaju ovu ideju, mada, za sada jedino ona ima takvu fioku.

Pitali smo profesorku i da nam prokomentariše sve češće nasilje među decom u školama.

„Moglo bi se danima pričati o tome. Porodica je prvo mesto gde se formira jedna takva klica. Mora se razgovarati sa decom. Vaspitati ih. Mediji, televizija i kanali na kojima je sve dozvoljeno i koji promovišu nemoral, nasilje, agresiju kao nešto što se podrazumeva, bitno utiču na ponašanje današnjih školaraca“, ističe ona.

Smatra da okruženje, društvene mreže, pa čak i neki nastavnici svesno ili nesvesno podstiču neadekvatno đačko ponašanje, jer su nemoćni i slabi da se suprostave i postave granicu.

„Đaci to jedva čekaju. Probaju, smeju ili ne smeju, pa koriste toleranciju, dobrotu, poverenje svojih nastavnika. Pokazati im „zube“ ali ujedno i spremnost na povratno poštovanje, to treba jedan prosvetni radnik da nauči i zna. Normalno, porodica je glavni vaspitač“, zaključila je.

Ministar prosvete Branko Ružić ranije je najavio da će do 20. decembra radna grupa protiv nasilja u školama izaći sa predlozima novih mera i da će se razmotriti zabrana nošenja mobilnih telefona u školama.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Svaka cast!
05.12.2022. 16:27

Bravo za profesorku! Trebalo bi i drugi nastavnici da postupe isto.

Bravo
06.12.2022. 01:05
Odgovor za  Svaka cast!

Jesu li svi lekari jednako stručni, odgovorni, moralni, savesni? Pa nisu. Nisi ni inženjeri. A što bi pa nastavnici. Djaco uglavnom slušaju na času, poštuju ih. Ponekog i ne. Neke godine zapadne o neko loše dete, u smislu ptoblematično. Ali, mi čujemo tek kad novinaro objavi ono što žele da kažu.
Prosvetari midle slabo su plaćeni da ovakve ideje sprovode. Ne žele za male plate da kako kažu čubaju nevadpitanu idpuštenu decu. Mora da si hledali Zadrugu. Tamo neki nepismen svet mnogo zaradjuje. Ili su čuli za Karleušin jonorar, Cecin, pa Brenin. Ili debe porede sa Željkom Mitrovićem i Sašom Popovićem. Da li je to realno? Jesu li pitali lolika je plata inženjera u Yuri, Aptivu i u kojim infustrijskim uslovima rafe, u 3 smene, subotom, sa 10 dana godišnjeg odmora u Zlatnom tragu.
Osvrnite se. Ubrk ima o lo je hote i ko idpod i ispred i iza. Pedagozi moji, gde nestade entuzijazam? Pa vi od dece takodje pravite ljude i to je sveta duznost. A slažem se da promene zakon da za plaćene doplome onaj ko kupi ima zabranu da upiše bilo šta 20 godina i da mu se poništi zvanje po kupljenoj diplomi. A da profesori koji su prodali diplome dobiju zabranu da se zaposle u drzavnoj i opštinskoj službi 20 godina.
Vidite lako ova žena voli svoj poziv i posvećuje mu se.