TEKSTILNA FABRIKA FUSH IZ ORAOVICE KOD GRDELICE

Proizvode u selu na jugu Srbije i izvoze u svet, bez nameštenih tendera u burazerskih varijanti (video)

Godinu dana pre nego će korona zavladati svetom i poremetiti naše živote, privredu i tržišta, ekipa iz kompanije FUSH (Fuš) iz Beograda stigla je u selo Oraovica u blizini varoši Grdelice i grada Leskovca da razgleda zgradu nekadašnje tekstilne fabrike ITP u stečaju. Danas iz te renovirane fabrike i tog sela odlazi sportska odeća širom sveta.

Otvaranje nove tekstilne fabrike u okolini Leskovca gde danas radi sedamdesetak, pretežno žena, prošlo je bez pompe.

“Iako smo u Oraovici već skoro pet godina, veoma sam iznenađen što se o nama vrlo malo zna u samom Leskovcu i Jablaničkom okrugu”, kaže za Jugmediu Nebojša Durmanović, menadžer marektinga firme FUSH, koja ima još jedan pogon u Beogradu.

Imaju solarne panele i prečišćavaju otpadnu vodu

Ova firma je u samom startu, 2019., imala isključivo sportski program, ali samo godinu dana kasnije je u proizvodnju uvrstila i druge odevne predmete.

„Proizvidli smo i proizvodimo kompletnu sportsku opremu, poput majica, šortseva, sportskih dresova i drugo, no tokom korone smo morali da proširimo program jer su to klijenti tražili“, priča naš sagovornik.

Naime, zbog ograničenja izlazaka i sportskih događaja, potreba za sportskom opremom se tada smanjila. Partneri Fuša su sada tražili običnu odeću, više za šetnju i rekreaciju.

“Stvorila se situacija u kojoj su klijenti imali manje posla, skoro da smo ostali bez cele branše na kojoj smo se izgradili. Počeli su da se javljaju sa zahtevima za svakodnevnu odeću kao, na primer, za dukseve, majice i trenerke, tako da smo već 2020. proširili proizvodnju”, objašnjava sagovornik Jugmedie, uz konstataciju da se u postkoronskom period normalizuje stanje, sporo, ali sigurno.

U Fušu u Oraovici se radilo sve vreme tokom epidemije, koja još nije odjavljena.

Ova firma skoro celokupnu proizvodnju izvozi širom Evrope, najviše u Italiju i Nemačku.

“Naši proizvodi idu širom sveta ali u manjim količinama, uglavnom probnim. Bilo je izvoza u SAD i Kanadu, pa čak je jedna porudžbina otišla za Farska ostrava”, kaže.

Da bi se do stranog klijenta došlo, potrebna je savremna oprema i inovacije, pa je tako već 2019. u Oraovici urađeno nešto što nigde u Evropi do tada nije, bar kada je u pitanju tekstilna industrija.

„Bili smo jedini proizvođač u Evropi koji je tada testirao prototip Epsonovog sublimacionog štampača, koji se koristi kada radimo dresove. Dizajn se štampa na papiru i taj isečak stavimo na deo odeće, provučemo kroz mašinu, koja se zove Kalandra i u njoj se desi sublimacija papira i tekstila. Štampač je jedini koji je mogao da štampa fluorescentne boje. Znači fluorescentnu boju smo dobijali ne farbanjem materijala, farbaru sa otrovnim hemikalijama smo preskakali, a dobijali fluorescentni print“, objašnjava s ponosom.

Na taj način oni i danas ubrzavaju postupak proizvodnje, štede struju i, što je najvažnije, ceo postupak je ekološki čist. Pored inovacija, firma uveliko radi na neophodnim sertifikatima kako bi stigla do najpoznatije svetske kupce.

“Doći do takvih klijenata je malo teže. Zato smo ušli u proces sertifikacije pošto radimo pamuk i poliester, da naši klijenti mogu da stave znak da je njihova odeća organska. Ti sertifikati su GOTS za organski pamuk i GRS za reciklirane sintetičke proizvode. Sa tom sertifikacijom ulazimo u malo ozbiljniju priču. Proces smo započeli ove, a očekujemo da sledeće godine budemo zvanično sertifikovani i da budemo u bazi podataka. To je ulaznica za zahtevnije klijente kojima je održivost na prvom mestu, jednostavno, to je sada trend”, priča Durmanović.

Juna 2020. Fuš je s novinarima posetio gradonačelnik Leskovca.

U Oraovici posluju na površini od oko 2.000 kvadrata, u dvospratnoj zgradi sa kantinom i apartmanima za zaposlene u beogradskom pogonu kada dođu poslovno, kao i klijente, koji, po običaju, žele da isprate ceo prosec proizvodnje.

Njihov plan jeste da šire proizvodnju i da zapošljavaju nove radnike. Želja im je da se integrišu u zajednicu, pa su i društveno odgovorna firma, koja pomaže lokalne klubove, kako u Beogradu, tako i u Grdelici, ali i pojedince.

„Iako zaista jesmo uspešna i korektna firma, jedva smo našli neke stručnije radnike uprkos oglašavanjima, što je posledica neznanja da na jugu Srbije u malom mestu postoji jedna ovakva firma“, zaključuje Nebojša Durmanović, menadžer marketinga firme FUSH.

Možda zbog toga što ovu firmu ne prate afere, što nema nameštenih tendera i što ne posluje po burazerskim varijantama, a formirana je u Beogradu pre 15 godina.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Jeca
19.08.2023. 21:31

Tacno…oziveli su ovo selo.
Dosta zena tu radi.
Sredili su zgradu,ocistili okolo,napravili parking, lepo je sto su odlucili da u selu iz koga dosta ljudi odlazi naprave fabriku.
Ja koja zivim tu nisam ni znala cime se bavi firma jer se slabo oglasavaju kod nas.

Ocigledno je da sami guraju sve a ne uz pomoc veza …