NIŠ – U prvoj polovini ove godine industrijska proizvodnja u Nišu opala je za 13,8 odsto u odnosu na isti period 2013. godine, dok je u odnosu na 2012. godinu manja za oko 50 odsto, pokazuju zvanični statistički podaci.
Statistika pokazuje da je u prvih šest meseci ove godine najviše opala proizvodnja poluproizvoda i to za čak 68 odsto. Proizvodnja trajnih proizvoda za široku potrošnju manja je za 33 odsto, netrajnih proizvoda za široku potrošnju skoro za 14 odsto, a energije za 12 odsto.
U prvoj polovini tekuće godine na području Niša povećana je jedino proizvodnja kapitalnih proizvoda i to za 12 odsto.
Niški ekonomisti i privrednici jednoglasni su u ocenama da je stanje u niškoj privredi katastrofalno loše i upozoravaju da će se narednih meseci stanje dodatno pogoršati.
Dekan Ekonomskog fakulteta dr Zoran Aranđelović kaže da nije ni malo iznenađen time što industrijska proizvodnja opada jer u Nišu još nije krenula reindustrijalizacija, a uz to je veoma loša struktura postojeće privrede.
„Ne očekujem da se stanje u niškoj privredi popravi ni u narednih deset godina jer talas investicija koji je krenuo iz Beograda nije stigao do Niša, već samo do Jagodine“, istakao je dr Aranđelović.
Predsednik Unije poslodavaca Niša dr Zoran Stojković uzroke pada industrijske proizvodnje u Nišu vidi u prevelikim dažbinama koje poslodavci moraju da plaćaju i suviše revnosnom „uterivanju“ dugova za poreze, doprinose…
„Poslodavce u Nišu niko ne pita gde da pronađu novac za isplatu svih obaveza u situaciji kada su kupovna moć i promet među firmama opali za više od 50 odsto“, rekao je Stojković.
Poznati niški privrednik koji je želo da ostane anoniman ističe da privredu ubija na hiljade nameta koje moraju da plaćaju državi, a koji se ne vraćaju privredi, već ih troše ljudi u administraciji.
„ Kada bi se privreda rasteretila, i kada bi joj se dozvolilo da se bavi samo biznisom sve bi bilo drugačije. Niš sigurno neće pokrenuti turizam već ulaganja u privredu. Međutim, takvih ulaganja nema, tako da će naredne godine industrijska proizvodnja opasti sigurno za još 50 odsto“, mišljenje je ovog niškog privrednika.
Niški privrednici i stručnjaci su takođe mišljenja da će najavljeno linearno smanjenje plata i penzija dodatno smanjiti proizvodnju jer će smanjiti kupovnu moć i tražnju.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!