Promene vremena pogađaju sve ljude

Ilustracija

Veliki broj meteoroloških faktora, pojedinačno ili udruženo utiču na zdravlje ljudi. Temperatura, vlažnost vazduha, vetar, atmosferski pritisak, kiša, grmljavina, sneg, efekti jonizacije, sve su to faktori koji izazivaju zdravstvene tegobe usled  promene vremena, od kojih pati gotovo polovina svetske populacije.

Svi reaguju na vremenske promene, ali ih najteže podnose hronični bolesnici, rekla je u izjavi za Jugmediu, Suzana Mitić, načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu odraslih Doma zdravlja u Leskovcu.

„Hladni dani i zima koja  predstoji, najviše će pogoditi i najbrojnije pacijente, one sa povišenim krvnim pritiskom.U ovakvim slučajevima, neophodna je redovna kontrola i upotreba terapije.Iako mnogi imaju mogućnost da i u kućnim uslovima, mere pritisak,  ne treba da preteruju s tim, naročito ako nemaju glavobolju i vrtoglavicu i ako su vrednosti normalne.To znači da terapija odgovara. Medjutim, ukoliko se uzimaju lekovi, ali pritisak i dalje nije u preporučenim vrednostima i pri tom se osoba loše oseća, o tome da li je terapija loša ili je to uticaj vremena, mora da odluči lekar“, kaže naša sagovornica.

Promene vremena kod svih, čak i kod zdravih ljudi, dovode do blagog umora, dekoncentracije, neraspoloženja.

„Ukoliko ove reakcije kratko traju, bezopasne su.Medjutim,ukoliko se ovo stanje produži, neophodno je obratiti se lekaru.Ono što je veoma važno je izbegavanje stresnih situacija. Stres je okidač za mnoge bolesti, a pod uticajem vremenskih prilika, kao udruženi faktori, mogu da dovedu do šlogova i infarkta srca“, objašnjava doktorka Mitić.

Vremenske prilike kod svih pacijenata utiču na stanje osnovne bolesti.

„Tako i na stanja sa povredama kostiju.Ne mali broj ljudi kaže, da su imali povrede pre više godina, a da sada osećaju bolove.Te reakcije su očekivane i u takvim slučajevima, neophodna je terapija protiv bolova“.

Na promene vremenskih prilika reaguju i neurološki pacijenti, psihički, astmatičari, cerebrovaskularni, gotovo svi.Doktorka Mitić savetuje šta činiti, da bi se tegobe umanjile.

„Svako treba da ima dovoljno sna, jer u tom stanju, dolazi do lučenja hormona koji smanjuje stres i dovodi do opuštanja organizma.Takodje, neophodan je unos vitamina, minerala, dovoljno tečnosti. Fizička aktivnost je i dalje važna za organizam, za njegovo jačanje.Ne treba zaboraviti na redovnu terapiju, ali i na slojevito oblačenje u skladu s vremenskim prilikama“.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare