Protiv otkaza nema leka u Apoteci !

VRANJE – Slučaj sedamnestoro otpuštenih radnika iz zdravstvene ustanove Apoteka dospeo je do gradskog pravobranioca i nadležnog ministartsva zbog, kako tvrde radnici, nelegalnog optuštanja, ali i nelegalno isplaćenih otpremnina iz budžeta apoteke koja je zbog toga ostala bez sredstava za za rad.

Direktorka Apoteke Olivera Tomić otkaze je uručila uoči Uskrsa, zbog kako navode otpušteni radnici, njihovog sindikalnog organizovanja zbog kojeg su na površinu isplivale mnoge neregularnosti u poslovanju ove Javne ustanove.

Sindikalisti optužuju direktorku da je osim nezakonitog otpuštanja, radnicima isplatila i otpremnine sa budžetskog računa Apoteke što predstavlja krivično delo.

apoteka_1

Naime, članovima sindikalne organizacije OSA (Organizacije sindikalne akcije),koji su obavljali dužnost na svom random mestu uručen je otkaz, bez obzira na stavove Gradskog veća kao osnivača, da do 6. maja 2016. godine Olivera Tomić ne otpušta zaposlene i ne preduzima nikakve odluke na svoju ruku u primeni sistematizacije o broju zaposlenih, koja je diskutabilna iz više razloga

Direktorka Apoteke je čitav proces sistematizacije pravdala navodnim nalogom koje je stiglo iz Ministarstva zdravlja. Iako u njemu stoji da je saglasnost data na 111 zaposlenih, u tom trenutku Apoteka je brojala 108, što znači da viška zaposlenih nije bilo. Gradsko veće je tada po nastaloj situaciji oformilo Radnu grupu kako bi se razmotrili svi akti koja je ova Javna ustanova donela, budući da je grad njen osnivač. Čak je  gradonačelnik, Zoran Antić, upozorio da se racionalizacija broja zaposlenih  ne može vršiti preko noći, te da će Radna grupa pregledati finansije kako bi se smanjenjem nekih režijskih troškova našlo održivo rešenje za sve, uprkos nerentabilnom poslovanju Apoteke.

Kako navode članovi OSE , simptomatično je to da je direktorka otkazna rešenja potpisala samo za radnike koji su članovi ove sindikalne organizacije. Iako u Apoteci postoje još i Sindikat zaposlenih u zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, njemu otpušteni prigovaraju da je naklonjen aktuelnom rukovodstvu preko predsednice Saške Šubarević, koju otpušteni vide kao produženu ruku direktorke.

Sunčica Tabaković, predsednica sindikata OSA Apoteke Vranje, ne shvata zašto se direktorki toliko žurili sa otkazima ako je sve po zakonu, kako ona tvrdi.

“Po zahtevu za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata, nama su uručeni otkazi, pre nego da se sprovede odluka koja je doneta preko Gradskog veća od strane Radnog tela, da  do 6. maja Apoteka ništa ne preduzima po pitanju racionalizacije zaposlenih” pojašnjava Tabaković i napominje da je članovima sindikata prećeno u službenim prostorijama direktorke uz direktivu da se iščlane iz OSE ili će dobiti otkaze.

“Sindikat OSA je na osnovu nekih saznanja do kojih je došao obavestio nadležne organe za taj postupak i tražio proveru toga da li je novac za otpremnine obezbeđen u skladu sa zakonom ili je u Apoteci nađen neki drugi način” kaže Suzana Antić Ristić, jedna od sedamnaestoro otpuštenih radnika.

Istovremeno sa podnošenjem zahteva za isplatu otpremnina RFZO i Minisistarstvu zdravlja koji je podnela direktorka, sindikat obaveštava ove dve institucije o nezakonitosti cele procedure uz dostavljanje pisanih dokaza. Kako RFZO nije izvršio transfer namenskih sredstava za otpremnine do isteka poslednjeg dana za isplatu po zakonu o minimalnom broju koji je istekao 27. maja,  direktorka u te namene koristi  sredstva za plaćanje lekova po fakturi, što u prevodu znači da je oko 10 miliona dinara sa računa Apoteka potrošeno  nenamenski i protivzakonito, kazala je  između ostalog Suzana Antić Ristić.

“Većina radnika je poslednjeg dana u roku od 30 dana od donošenja rešenja o prestanku radnog odnosa dobilo otpremnine uplatom na tekući račun. Obračun nismo dobili, i ne znamo na osnovu čega je urađen iznos za svakog radnika. Informaciju koju sindikat OSA ima iz resornog ministarstva i nadležnih institucija jeste da RFZO i Ministarstv zdravlja nije najjasniji postupak sprovođenja racionalizacije i da nisu odobrili sredstva” rekla je Antić Ristić.

apoteka_vranje_1

Predsednik Radnog tela za slučaj Apoteke i zamenik gradonačelnika, Dragoljub Stevanović komentarišući dešavanja u ovoj Javnoj ustanovi kaže da je problem nastao kao posledica političkih obračuna.

“Tu je malo kombinacija politike i pravne regulative koja je takva dad ok je raspuštena Skupština, s obzirom da Skupština imenuje i razrešuje direktore, nije u mogućnosti da smeni direktorku. Sa druge strane imamo i upliv politike pa tako naš ceo politički sistem koalicionih odnosa dovodi do toga da neke političke partije u svoj delokrug rada, odnosno svoju, kako oni to zovu, odgovornost, dobiju određeno preduzeće pa se ponašaju kao da je to njihova prćija” slikovito dočarava Stevanović.

Kako Jugmedia doznaje, iako obaveštena od strane Javnog prvobranioca da će protiv nje biti podneta krivična prijava zbog zloupotrebe položaja i nenamenskog trošenja budžetskih sredstava, direktoka se oglušuje o svaku odluku Gradskog veća i stavova Upravnog odbora Apoteke. Osim kršenja nekoliko  zakona, ovim potezom Olivera Tomić dovela je u pitanje dalje funkcionisanje ove Javne Ustanove , budući da na računu više nema sredstava za isplatu dobavljačima , što će usloviti nestašicu lekova i nemogućnost isplate zarada zaposlenima.

Stevanović pojašnjava da bi sa sudskim obaranjem odluke o otkazima, sedamnaestoro sada već bivših radnika, sigurno tužilo Apoteku za nadoknadu na ime zaostalih zarada, što će ponovo morati neko da palti, u ovom slučaju građani, jer će zaostali novac biti isplaćen iz budžeta. Ako se na to dodaju drugu troškovi, dobijaju se vrtoglave cifre.

“S obzirom da Apoteka od aprila meseca prošle godine posluje sa gubitkom, sigurno je to da bi u nekom budućem periodu sve nagomilane obaveze Apoteke i prema dobavljačima i prema eventualnim nekim donetim sudskim odlukama, moglo opteretiti budžet osnivača tj. gada” veli Stevanović.

Novinar je u više navrata pokušavao da stupi u kontakt sa direktorkom Oliverom Tomić, ali svaki put bezuspešno pa su brojne dileme vezane za dešavanja u apoteci još uvek neodgovorene.

Jedan od člana Upravnog odbora Apoteke  koji nije želeo da bude imenovan, otkrio je da plan racionalizacije za 2016. godinu nije prošao ni na jednom sastanku tog tela, kao i da dopis Ministarstva obe strane tumače na svoj način. Po jednoj je on u nalogodavnoj formi dok je u drugoj samo preporuka koja je neobavezujuća.

Sa druge strane iz Inspekcije rada kratko poručuju da je rešavanje predmeta u toku, te da se vrše istražne radnje i sačinjavaju zapisnici. 

Bilo kako bilo na kraju će završnu reč zasigurno dati pravosudni organi, a kako to obično biva neko će to i da plati, samo ne iz svog džepa.

Milan Zdravković

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare