Kao i kod svake bolesti, najznačajnija je prevencija. Ona, u slučajevima bolesti zuba i usne duplje, započinje u najranijem dečjem uzrastu, a potom se sprovodi u školskim ambulantama. Ono što je zadatak nas stomatologa je da stupimo u bliži kontakt sa roditeljima i ostvarimo saradnju, jer mnogi od njih ne znaju da prva poseta kod nas treba da bude već posle 6 meseci života deteta.
Ovo je u razgovoru za JuGmediu izjavila Marina Nikolić, šef Preventivne dečje stomatologije u Leskovcu.
Prema istraživanjima, u Srbiji malo više od 50 posto odraslih jednom dnevno pere zube, do 12 godine deca imaju sve zube. Od 15-te svako peto dete ima sve, a nakon 25-te tek svaka šesta osoba ima sve zube.
„Postavlja se pitanje, zbog čega, kada mnoga deca u tom uzrastu nemaju zubiće? Tada ustvari počinje edukacija roditelja o tome šta je to što oni treba da urade kako bi kasnije sprečili anomalije. Počev od načina ishrane. Deci treba davati što više čvršću hranu, jačati akt žvakanja čime se pravilno razvijaju kosti lica, glave, a time i mišići lica. Gutanje kašaste hrane dovodi do takozvanog infantilnog gutanja, čime jezik zapada za nepce, kao još uvek nekalcificirana kost se zapravo izdubljuje i onda dobijamo brojne anomalije“, objašnjava naša sagovornica.
Vrlo je bitno kada početi sa prvom higijenom zuba i usta i tome se u dečjoj stomatologiji pridaje veliki značaj.
„S prvim nicanjem zubića, to rade roditelji korišćenjem sterilne gaze i čiste vode i to svaki put posle hrane. Jer i majčino mleko u sebi sadrži šećere, kao i mnoga hrana koja je lepljiva za te mlade nerazvijene zubiće. Kasnije sa 15 meseci, deci treba davati četkice da se s njom igraju da bi se upoznali s tim što će ih pratiti čitavog života.Korišćenje paste nikako se ne preporučuje, dok roditelj ne shvati da dete ume da ispere usta, jer njeno gutanje svakodnevno, može da našteti zdravlju“, savetuje stomatolog Marina Nikolić.
Veliki značaj ima poznavanje genetike, odnosno to šta dete može da očekuje s nicanjem zuba.
„Naš je cilj da sprečimo pojavu karijesa i drugih bolesti usne duplje. Zato su i obavezni pregledi na stomatologiji jednom godišnje.To je ono na čemu insistiramo i čak šaljemo poruke roditeljima. Mi smo ti koji treba da na vreme otkrijemo početni inicijalni karijes, kako ne bi došlo do većih komplikacija“.
Faktori rizika za zdravlje zuba su: gazirani napici, masna hrana, pušenje, alkohol i nedostatak fizičke aktivnosti.
Veoma je važno edukovati decu o pravilnoj tehnici oralne higijene.
„Mnoga deca kažu: Mi smo prali zube! Ali, vrlo je bitna tehnika koju im mi objašnjavamo lično ili na modelu. Gornji zubi se peru u pravcu nicanja, odozgo naniže, a donji odozdo naviše.Gornji kako kiša pada, donji kako trava raste. Nikako ne treba prati zube horizontalno jer se time ostaci hrane zavlače izmedju zuba i nastaje interdentalni karijes“, objašnjava naša sagovornica.
Izbor četkice je bitan. Kod male dece ona mora biti mekana, kod starije srednje tvrdoće. I zube treba prati najmanje dva puta dnevno.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!