Psihološka pomoć za žene i decu žrtve nasilja

LESKOVAC – U prostorijama Organizacije “Žene za mir” po prvi put će se lečiti sindrom zaposlene žene i pružati psihološka podrška deci, koja su često žrtve porodičnog nasilja.

“Ženama za mir” odobren je projekat  “Moj novi život – život bez nasilja” od 1,1 miliona dinara, saopšteno je na konferenciji za novinare.

“Projekat je samo nastavak dosadašnjih aktivnosti vezanih za funkcionisanje SOS linije i savetovališta a projektom je predviđena pravna, psihološka, medicinska i psihosicijalna podrška deci”, rekla je Jelena Cakić, advokat i koordinator “Zena za mir”.

Cakićeva je naglasila da se očekuje da će projekat doprineti većem broju osnaženih žena, spremnih za pokretanje institucionalnog sistema izlaska iz nasilja, te većem broju prijavljenih i procesuiranih slučajeva nasilja u porodici.

zene za mir-projekat-plakat

Poražavajuća je činjenica je, da kad se uporedi broj prijavljanih slučajeva nasilja u porodici sa brojem presuda u vezi sa istim, razlika u brojevima je ogromna.

”Pružanje pravne pomoći ženama žrtvama nasilja podrazumeva pružanje pravnih saveta i pisanje podnesaka”, zaključila je Cakićeva.

SOS linija otvorena je svakog radnog dana od 14:00 do 20 :00 sati. Pravno savetovalište otvoreno je ponedeljkom a psihološko i medicinsko sredom.

Žene sa naših prostora obično kriju od drugih da se nasilje u porodici dešava. One to rade jer nemaju dovoljno samopouzdanja za donošenje odluke za izlazak iz nasilja, nemaju poverenje u institucije, niti pravu informaciju o svojim pravima.

“Ženama iz ovakvih porodica biće pružena mogućnost da imaju razgovore sa psihološkinjom i psihotarapeutom, sa kojima će biti moguće ostvariti i dugoročni psihološki tretman, a iz toga bi proizišle i grupe samopomoći gde bi žene iznosile svoja iskustva”. rekla je Maja Dimitrijević.

Psihološki tretmani trajali  bi12 meseci.

Nova usluga u okviru projekta je psihosociološka podrška deci jer su deca često neprepoznata kao neko kome je pomoć potrebna. Ipak, deca su direktni svedoci nasilja, koje na njih može da ostavi trajene psihološke posledice.

Ovaj vid pomoći deci počinje od jula mesca i trajaće četiri meseca.

Novi momenat koji je infiltriran u ovaj projekat je sprečavanje „BURN OUT“  sindroma kod zaposlenih žena. To je sindrom sagorevanja žena na radu okarakterisan kao dugotrajni odgovor na hronične emocionalne i međuljudske stresore, a kao posledica neusaglašenih odnosa zaposlenih i radne sredine.

 

(Kraj) mar/mil

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare