Ono što je nedostajalo tokom ove zime useima, pre svega pšenici jesu padavine, odnosno vlaga. Međutim, kako ih je bilo početkom februara dobrodošle za ozime kulture, kaže za Jugmediu savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo u PSSS Leskovac Jelena Stojiljković.
Naglašava da su visoke temperature tih dana povoljno uticale pa je već sredinom februara poljoprivrednicima savetovano da otpočnu sa prihranom ozimih useva.
„Ako se uzme u obzir da je na nekim parcelama kasnila setva, tokom vegetacije treba posvetiti veliku pažnju, kako bi se dobili što bolji sklopovi biljaka. Tako smo mi savetovali da ako su formirana tri stalna lista, a bokorenje je pravi momenat kada treba otpočeti sa prihranom useva i ova kiša koja je ovih dana pala, pravi je momenat za prihranu“, ocenjuje Stojiljkovićeva.
Najčešći problem je, kaže, žućenje useva koje je nastalo fiziološkim procesom, pa su biljke nepripremljene ušle u zimu , a na njih su se odrazile i golomrazica i hladne noći .
U ovakvim slučajevima, poljoprivrednici odmah postavljaju pitanje da li je u pitanju neka bolest.
„Međutim, nakon prihrane to se sve promeni tokom vegetacije i ono što mi savetujemo našim poljoprivrednicima jeste da ako se odluče za Kanovo đubrivo, a ono je inače, koje najčešće preporučujemo, s obzirom na reakciju zemljišta, jer je ono na ovom području i do 80 posto kiselo“, preporučuje Stojiljkovićeva.
Naši ratari se ipak, kako nam je kazala, najradije odluče za Ureu, ali za ovo đubrivo potrebne su više dnevne temperature da bi se ono transportovalo i bilo dostupno biljci.
„Urea nepovoljno deluje na kiselo zemljište. Zato mi savetujemo , izbegnite uUeu koliko je to god moguće i upotrebite Kan ili Anovo đubrivo i naša je preporuka da idu 300 kilograma po hektaru i ne savetujemo primenu celokupne količine odjednom, kako ne bi došlo do poleganja useva, nego da se prihrana obavi u dva navrata i sada je taj pravi momenat kada bi trebalo to učiniti, obaviti prvu prihranu, a drugu treba planirati do kraja marta“, savetuje naša sagovornica.
S obzirom na to da će na nekim parcelama biti ređi usevi, treba posvetiti veliku pažnju zaštiti useva od korova, kako ne bi bili konkurentni pšenici, trošili njenu hranu i vodu .
Zbog toga iz PSSS-a savetuju da se obrati pažnja zaštiti od korova i ako je potrebno odraditi i folijarni tretman, da ima jednak odnos mpk hranjiva u folijarnom đubrivu 0,3 posto po ili 3 kilograma po hektaru.
„Folijarni tretman savetujemo i kada je pšenica u fazi cvetanja jer poslednjih godina smo imali veliki problem koji je bio na teritoriji čitave Srbije, kada smo imali u fazi njenog cvetanja česte kiše i došlo je do infekcija. Tako su se u žetvi mogla videti štura zrna, a poljoprivrednici su se pitali šta se to desilo zašto su prazna ,mala zrna, a u pitanju je bila infekcija“, priseća se naša sagovornica.
Stojiljkovićeva dodaje da ne treba ići na maksimalne doze , ali da se folijarni tretman pokazao kao jako dobar i povoljan za dobru nalivenost, te zrno izgleda jedro i puno.
„Globalna promena vremena uticala je da se i kod pšenice pojave nove štetočine, zato je poslednje dve tri godine, neophodno useve tretirati protiv bolesti i štetočina. Poslednjih godina Lema je bila konstantna, ali i cikada i naravno biljne vaši i kod pšenice i kod ječma“ , zaključuje Stojiljkovićeva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Lepotica prava….