Radnici dobijaju zaostala potraživanja?

NIŠ – Ministarstvo finansija i privrede predložilo je predstavnicima niških radnika i lokalnoj samoupravi tri modela za rešavanje problema 4.500 radnika kojima se duguje ukupno 2,2 milijarde dinara zaostalih plata.

Dinamika isplate određena je po tri prioriteta – „ništa“, „socijalni program“ i „izvršne presude“, što u prevodu znači da će se slučaj svakog radnika pojedinačno ispitati i utvrditi da li je on po bilo kom osnovu isplaćivan, da li je dobio socijalni program, a nije tužio, odnosno da li je naplatio i u kom obimu izvršna sudska rešenja za plate.

LjUBIVOJE Slavković, zamenik gradonačelnika, kaže da do kraja meseca imaju rok da predaju spiskove po kriterijumima koje je dalo Ministarstvo finansija. – Ovo je nasleđeni problem, ali nam je drago što postoji volja da se reši. Ovaj problem godinama opterećuje grad i potrebno je da konačno stavimo tačku – kaže Slavković.

adiša Spasić, predsednik radne grupe za rešavanje socijalnih problema radnika EI, kaže da je ovo veliki napredak posle trogodišnje borbe za pravdu. Gotovo svaki dan su se okupljali u centru grada ili ispred Gradske kuće.

– Za rešavanje problema teškog više od dve milijarde dinara, novac ne mora da bude presudan, već je potrebno ponekad uložiti malo dobre volje i truda. Država je saslušala naše probleme, ali i predloge koje smo dali kako da rešimo ovu naizged bezizlaznu situaciju – kaže Spasić. – Svima je jasno da država nema para, ali ne traže svi radnici isključivo novac. Neki (Jastrebac, MINLIV, MIN Vagonka, MINOM, MINMODEL) traže od države da im pomogne da održe porizvodnju koju su posle propalih privatizacija sami pokrenuli.

– Od 10 spornih preduzeća četiri idu u stečaj („Niteks“, „Građevinar“,“ MIN inženjering“, „MIN Specijalna vozila“). Radnici će dobiti socijalni program (osim „Niteksa“) ali još ne znamo koliko po godini staža. Najviše para treba da se obezbedi za radnike EI, ali po navedenim prioritetima. Na osnovu naših spiskova, samo 104 radnika nisu ni po kom osnovu uspeli ništa da naplate. Njima se duguje 1.416 zarada, što po ceni rada od 115 dinara na sat iznosi mesečno 20.240 dinara.

„GRAĐEVINAR“ IDE U STEČAJ NAJMANjE razloga za radost imaju radnici „Niteksa“, jer su u Ministarstvu procenili da je država dosad mnogo para uložila u socijalni program. Praktično, država treba da obezbedi novac za pokretanje četiri stečaja i tri socijalna programa. Najviše radnika ima u „Građevinaru“ koji nema šansu za oporavak, i u kom 100 radnika treba da dobije socijalni program, a 600 da se namiri od prodaje imovine.

Drugi isplatni red čine radnici koji su uzeli socijalni program, odosno 300 evra po godini staža, ali nisu dobili zaostale plate i nisu tužili firmu. Takvih je 2.055, a duguje im se ukupno 26.229 plata. To ne znači da će država automatski dati novac, već će se pokrenuti stečaj (na primer „Građevinar“) i iz imovine koja se proda naplatiti. U ovu grupu spadaju i radnici onih preduzeća koji hoće da rade, pa će, zatim, na osnovu profita preduzeća u ratama ili dinamikom koju dogovore, doći do plata.

Spasić računa da će najviše novca otići radnicima EI, ali da državu ceo ovaj problem neće koštati više od milijardu dinara, pod uslovom da se u problametiku uključe Poreska uprava, Fond solidarnosti i javna preduzeća koja mogu obezbediti poslove za ova preduzeća.

– Država ne treba da nam pokloni milijardu dinara, već da ih nam pozajmi. Godinama u Privatizacionom fondu stoje 104 miliona dinara od privatizacije Elektronske industrije. Što znači da ih ona na osnovu ove pozajmice može povući. Takođe, za fabriku malih kućnih aparata u Žitorađi zainteresovan je preduzetnik iz Italije, a ona vredi više stotina miliona dinara.

(Kraj)

IZVOR:Večernje Novosti/JUGMEDIA

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare