Dvadesetak radnika nemačke fabrike „Gruner“ Vlasotince tužilo je tu fabriku za proizvodnju električnih delova jer smatraju da su na „prevaru i pod ucenama“ ostali bez posla, potvrdio je danas Jugmedii njihov advokat Milan Mitrović iz ove varoši, ali u ovoj firmi sporazumni raskid radnog odnosa ne računaju kao otlaz. Međutim, mogućnost otkaza se razmatra zbog rata u Ukrajini.
„Radnci su bili u kantini kada ih je sekretarica pozvala da dođu na trenutak u salu za sastanke. Tamo su ih čekali ugovori o sporazumnom raskidu radnog odnosa. Nije bilo ovlaščenog lica, samo sekretarica koja ih je, zapravo, ucenila, odnosno, kazala da će oni koji potpišu otkaze biti vraćeni na posao u septembru“, priča Mitrović.
U sporazumnom otkazu ne stoji da će radnici biti vraćeni na posao, već da će im biti isplaćene zaostale zarade i druga primanja.
„Čak je takav prestanak radnog odnosa dobio i čovek kome je trebalo još 37 dana do invalidsek penzije“, dodaje advokat radnika koji su bilu u stalnom radnom odnosu.
Zanimljivo je da su ti radnici ranije radili na određeno vreme i da su primljeni u stalni neposredno pre nego je predsednik Srbije Aleksandar Vučić otvorio četvrti pogon „Grunera“ 25.oktobra prošle godine. Radnici s kojima smo i tada, a i danas razgovarali, tvrde da taj pogon ne radi punim kapacitetima, iako se tvrdilo da će biti novih prijema radne snage.
Iz „Grunera“ demantuju da je dvadesetak ljudi bez posla.
„Bilo je par slučajeva kada su zaposleni zaključili sporazumni prestanak radnog odnosa, odnosno iskoristili mogućnost koju predviđa Zakon o radu i opšti akti preduzeća i to koliko nam je poznato jer su već našli posao kod drugog poslodavca. Nema potpisanih rešenja o otkazu bez otpremnina, radi se najpre o velikoj i ozbiljnoj firmi koja ne posluje tako“, piše u odgovoru Jugmedii.
Ali se zato ostavlja mogućnost rešavanja viška zaposlenih.
„Naime, poznato je da je zbog rata u Ukrajini smanjena potražnja za našim proizvodima i da je došlo do nedostatka potencijalnih kupaca pa samim tim smo u situaciji da se posluje u otežanim uslovima i da ćemo najverovatnije morati da smanjimo broj radnika, ali još uvek nije bilo otpuštanja. Ako budemo pokrenuli postupak rešavanja viška zaposlenih zaposleni će biti blagovremeno obavešteni i naravno uz prateću otpremninu i naknadama koje se isplaćuju u skladu sa Zakonom o radu“.
Neki od radnika „Grunera“ rekli su da je danas u 14 sati zakazan protest ispred fabrike i dolazak narodnog poslanika Jelene Milošević, ali rukovodstvo odgovara da nema potrebe za protestima.
„Mogu reći samo da još uvek razmatramo potrebu za smanjenjem zaposlenih, kada bude doneta odluka o pokretanju postupka zaposleni će biti blagovremeno obavešteni, uključiće se i nadležne službe radi zaštite prava zaposlenih, isplatiće se zaposlenima sve što ih sleduje po Zakonu, tako da nema potrebe za protestima, situacija jeste teža nego ranije, ali se trudimo da je prevaziđemo“, zaklučuje se u odgovoru „Grunera“.
Gruner je otvorio pogon u Vlasotincu 2007.god. počeo je sa 50, a sada ima oko 743 radnika.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Za vreme vladavine SNS u Vlasotincu nije otvorena nijedna fabrika ali su zato počeli da zatvaraju one koje su otvorene u prethodnom periodu. Elrad je otpustio polovinu radnika, Gruner je počeo sa otpuštanjima a u Elrad WSS većina radi na PPP ugovorima i prima platu ispod minimalca. Vlasotince u istoriji nije imalo lošije rukovodstvo. NAPREDNO!!!
Koja laž
Koji lazovi
Ujedinite se radnici Grunera i Elrada u protestu, ista vam je sudbina. Rampa na mostu na Moravi za sve ove „pametne“ menadzere koje je „iznedrio“ Cedomir Bozilovic i od “ nikoga“ napravio “ nekoga“.
Nije kriza u Ukrajini samo za radnike, gde je tu vodjstvo sa svojim evropskim platama?
Poštovanje Milane,
,, Pametni menadžeri “ o kojima pišeš nije iznedrio pokojni gospodin Božilović. Sve je to nova garnitura koja nema veze s poslom i kojima je izgleda jedini zadatak srozavanje firmi ako ne i zatvaranje istih. Za to su debelo PLAĆENI. Uglavnom su svi oni poznati po lošoj reputaciji u firmama u kojima su ranije radili i kojih su neki isterani a neke firme i zatvorili. Čak su i nadimke dobijali… Slažem se s vama da je trenutno rukovodstvo najgore u istoriji poslovanja fabrika u Vlasotincu. Pokojni gospodin Božilović ( što se ne bi moglo reći za ove) se prevrće u grobu.
Slazem se druze, ali sta je sa vodjstvom Grunera, Elrad WSS-a? Oni su „stari“ ali igraju po diktatu vlasnika koji su od iovako siromasne Srbije uzeli silne subvencije da bi se igrali sa sudbinama jadnih radnika, koji su zapali u duznicko ropstvo zbog silnih kredita kod banaka. Tim „poslusnicama“ nije drazi tamo neki ugladjeni Nemac, Slovenac, Turcin, drage su im njihove novcanice od po nekoliko hiljada mesecno, bonusi, sluzbeni automobili, gorivo na karticu, kafana na karticu. E to se brani na ovaj nacin „do poslednjeg postenog radnika“. I to je gorka sudbina ove danasnje Srbije. Nek nam je Bog na pomoci.
Pola garniture u Elrad Serbia su takođe ‘stari’. Samo su se priklonili zbog plata i bonusa uz ‘nove’ i nemo posmatraju urušavanje kompanije.