Praksa finansiranja nevladinog sektora, odnosno, udruženja mimo konkursa trebalo bi da postane istorija, kažu u nevladinom udruženju “Narodni parlament” Leskovac, koji je preko projekta „Organizacije civilnog društva za veću odgovornost u lokalnim javnim finansijama“ skenirao dve lokalne samouprave na jugu Srbije – Leskovac i Vranje, baš u tom segmentu.
Negde u isto vreme, time se tokom kontrole dva budžeta bavila i Državna revizorska institucija (DRI), pa se ispostavilo da su obe strane bile na istom zadatku, na reševanju problema na koji Narodni parlament godinama upozorava.
“Takva praska bila je ranije uočena u Leskovcu, ali posle reakcije revizora sa njom se prekinulo, tako da, praktično, u Leskovcu sada nemamo posla jer sve dotacije udruženjima idu preko konkursa, o čemu posedujemo i konkretne dokaze. Međutim, revizor je u Vranju, kontrolišući trošenje sredstava iz budžeta za 2016. godinu konstatovao da je bilo dotacija udruženjima mimo konkursa, kao što je ista institucija konstatovala i za 2011. godinu, što znači da se sa tom praksom nije prekinulo”, kaže za Jugmediu Goran Mitrović, direktor Narodnog parlamenta.
Prema navodima državnog revizora, 2011. godine se na taj način odlilo oko 15 miliona dinara iz gradske kase u Vranju, a pretpostavlja se da je ta cifra nešto veća u 2016. godini. Takođe se pretpostavlja da su novac dobijala udruženja bliska vlastima.
Državni revizor je u izveštaju o nepravilnostima u izvršenju budžetu grada Vranja za 2016. godinu, na čak 305 strana, kao prioritet broj 1 u preporukama za ispravku naveo baš ovaj problem. https://www.dri.rs/php/document/download/1140/2 (strana 43, stav 5).
“Ovde nije reč o enormno velikim, već o manjim pojedinačnim sumama, ali konačni zbir jeste veliki. Problem je što se to ne radi transparentno, po konkursu, već odluke donosi Gradsko veće, a ne postoji povratna informacija gde i kako je potrošen taj novac, što je kršenje zakona i što, na kraju, konstatuje i sam revizor. Mi se zalažimo za zakonitost i transparentnost, za konkurse, gde postoji povratna informacija, kontrola i pravni lek, o čemu godinama pričamo”, objašnjavaju u Narodnom parlamentu.
Podela sredstava mimo konkursa i u ovom slučaju stvara potencijal za zloupotrebu i korupciju.
Jugmedia je danas kontaktirala zamenika gradonačelnika Vranja Nenada Antića, koji je rekao da nije upućen u problem i uputio nas na gradskog većnika, zaduženog za kontakte sa udruženjima, ali on je trenutno u Nemačkoj
Revizor DRI je oktobra i novembra 2017. kontrolisao dužet grada Vranja za 2016. godinu, gde su prioriteti preporuka podeljenji u tri grupe, od kojih su dodaticije udruženjima bez konkursa dobile primat kada je u pitanju upravljanje javnim finansijama.
“Odazivnim izveštajem grada Leskovca za budžet iz 2015. godine, kontrolisanim u 2016., revizor je dobio obaveštenje da je prekinuto sa tom praksom, u šta se novom kontrolom i sam uverio, a takve informacije ima i naše udruženje. Sada sa nestrpljenjem očekujemo odazivni izveštaj grada Vranja, budući da teče rok od 90 dana za ispravljanje svih nedostataka, kako bi se ispoštovale preporuke DRI”, naglašava Mitrović.
Narodni parlament je od lokalne samouprave u Vranju tražio informaciju o tome koje su sve organizacije dobile sredstva mimo konkursa u 2016. godini, a po Zakonu o slobodnom pristupu informacija od javnog značaja, ali odgovor još nije stigao.
Inače, neprofitni projekat „Organizacije civilnog drustva za veću odgovornost u lokalnim javnim finansijama“ realizuje se uz finansijsku podršku „Action SEE“ programa i Evropske Unije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Da li postoji i profitni projekat