Odluka lokalne samouprave u Prokuplju, odnosno službe za sport, da se, za razliku od prošle godine drastično smanje sredstva za sufinansiranje sportskih klubova, izavala je burnu reakciju među sportistima.
Iako u lokalnoj samoupravi kažu da je izdvojen 21 milion dinara za rad klubova i omasovljenje sporta, predstavnici 6 od 21 kulba mišljenja su da suma nije dovoljna “ni za podmirenje računa za vodu”.
Glas su podigli pre svih košarkaši, rukometaši, stonoteniseri, predstavnici malog fudbala i odbojkaši, sa nadom da će im se pridružiti i ostale kolege.
“Predlog naš je da se sačeka do 6. feburara da se dostave naši predlozi i da se sačeka odluka Opštinskog veća i službe za sport većinice Maje Ranđelović koji sigurno neće biti dobar za prokupački takmičarski sport. Žao mi je što nema svih klubova koji se kriju iza kulisa da dođu i javnosti kažu da je ovo malo izdvojeno iz budzeta lokalne samouprave za sport”, kazao je predsednik košarkaškog kluba Prokuplje iz Prokuplja Vule Vuković.
On je kazao da se istovremeno pokreće incijativa za obraćanje narodnom poslaniku Darku Laketiću i predsedniku opštine Aleksandru Simonoviću.
“Ukoliko dobijemo negativan odgovor i na naš predlog se ne sazove sastanak sa svim sportskim kolektivima u Prokuplju, poslaćemo predsedniku Vlade Srbije Aleksandru Vučiću, resornom Ministarstvu Vanji Udovičiću i Neli Kuburović imajući u vidu da je ona zadužena za lokalne samouprave i budzet. Veliki razlog za sve ovo je što 90 posto za naše klubove igraju sportisti iz opštine Prokuplje”, ističe Vuković.
Većnica za sport u lokalnoj samoupravi Maja Ranđelović smatra, međutim, da je 21 milion za realizaciju projekata u 2017. godinu sasvim dovoljna suma.
“Od toga je 5.500.000 naknada iz budzeta za decu i porodice gde i ove godine kao jedan od retkih opština podržavamo omasovljenje sporta u smislu besplatnog truda za decu uzrasta do 18 godina. Za realizaciju redovnog ( godišnji) podsticaj programa koji će biti rapsoređeni po javnom obaveštenju i pozivu biće dodeljeno 7.000 000 dinara. Oko 4.000 000 dinara je izdvojeno za nadoknadu za termine za korišćenje sportskih objekata. Kao i troškove knjigovodskih usluga. Na ime prevoza planirano je 2.500 000 dinara i 2.000 000 dinara na ime održavanja objekata i opreme”, nabraja naša sagovornica.
Priznaje da je umanjen budzet namenjen razvoju sporta i omladine u odnsosu na prošlu godinu, ali je, dodaje, istovremeno umanjen svim direktnim i indirektnim korisnicima “iz razloga što je dobar deo sredstava namenjen učešću u JLS u kapitalno održavanje zgrada i objekata opšte namene”.
“Novi pravilnik kojeg je donelo opštinsko veće u decembru prošle godine, a koji je iz MOS-a, a preko SKGO spušten JLS kao model po kome se trebaju realizovati sportske aktivnosti, jasno definiše kojim principima se treba upravljati prilikom raspodele sredstava Strategije razvoja sporta u opštini Prokuplje daju smernice i prema kojima treba da se upravljamo. Što se redovnog izveštaja tiče realizacija programa sportske organizacije su u zakonskoj obavezi da redovno izveštavaju nadležne organe o realizaciji aktivnosti. Tako da je besmisleno navoditi da se to od njih traži. I Zakon o sportu i Pravilnik o odobravanju i finansiranju programa praktično definišu svaki korak u realizaciji svih aktivnosti”, zaklučuje Ranđelovićeva.
Vukašin Stevanović
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!