Virus Zapadnog Nila registrovan je kod komaraca u nekoliko opština i u nekoliko gradova u Srbiji, rekao je doktor Ivan Aleksić iz Zavoda za biocide.
Komarci su zaraženi u Beogradu i u nekoliko gradova u Srbiji.
Aleksić je rekao da se komarci nalaze uglavnom na grobljima i šumski kompleksima i na nekoliko mesta u urbanim sredinama.
Za sada nije poznato da li ga ima na jugu Srbije.
NAČIN PRENOŠENJA I SIMPTOMI
Osnovni način transmisije bolesti izazvane virusom Zapadnog Nila je ubod zaraženog komarca. Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi inficiranih ptica. Tako zaraženi komarci prenose infekciju na ljude i druge životinje. Znatno ređi put prenošenja je transfuzijom zaražene krvi, transplantacijom tkiva zaraženih/obolelih osoba ili vertikalno, sa zaražene majke na dete tokom dojenja ili transplacentarno.
Virus Zapadnog Nila se ne prenosi među ljudima putem kontakta. Simptomi groznice Zapadnog Nila nastaju 3 do 14 dana nakon uboda zaraženog komarca.
Kod oko 80% inficiranih osoba GZN protiče asimptomatski. Oko 20% zaraženih osoba ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja, što ponekada može da bude praćeno otokom limfnih žlezda ili pojavom osipa na koži grudi, leđa ili stomaka. Obično pomenuti simptomi prolaze u roku od par dana, mada su zabeleženi slučajevi kada je oboljenje trajalo i više nedelja.
Kod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike, odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti. Tada, pored groznice i glavobolje, u kliničkoj slici dolazi do pojave ukočenosti vrata, stupora, dezorijentacije, kome, tremora, konvulzija, mišićne slabosti i paralize. Ovi simptomi mogu da traju nekoliko nedelja, sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!