Pedagog OŠ „Bora Stanković“ u Tibuždu i predsednica Udruženja stručnih saradnika „Odrastanje“ na nivou Pčinjskog okruga Suzana Antić, kaže da je Vranje počelo ozbiljnije da radi na sprečavanju vršnjačkog nasilja.
„U seoskoj školi u kojoj radim, ima vršnjačkog nasilja, ali ne previše i ne onih drastičnih slučajeva koje gledamo na Jutjub kanalu. Obično se počne sa verbalnim zadirkivanjem, zatim su tu psovke, a deca to donose iz porodice i takav oblik ponašanja su usvojila kao normalan i redovan i onda ga prenose u komunikaciji i odnosu prema vršnjacima. Nažalost, ako se ne spreči na vreme, ponekad se završi i tučom“, ističe Antićeva.
Ona dodaje da u školi nema organizovanog nasilja, fizičkog ili psihičkog nasilja prema jedom detetu, a ne postoje ni diskriminacije prema Romima ili deci sa invaliditetom.
„Međutim, vrlo često se seoske svađe i neki sukobi među porodicama i komšijama u selu, prenose i u školi, i zbog toga radimo na edukaciji i sa decom, ali i sa roditeljima. Uključujemo roditelje kako bi shvatili da su oni bitan model za identifikaciju“, kaže Antićeva.
Na preventivi se radi tako što škola godišnje organizuje brojne radionice, kako za učenike, tako i za roditelje.
„Imamo radionice, predavanja, predstave, edukacije koje organizujemo u saradnji sa MUP-om, Centrom za socijalni rad, koje su obavezne i gde su uključeni i roditelji. Akcenat stavljamo i na sajber nasilje jer je deci taj pojam malo najasan. Svi oni imaju društvene mreže, svoje profile i vrlo često ne znaju dokle mogu da idu sa tim. Radili smo različita istraživanja na temu elektronskog ili sajber maltretiranja i kako se zaštiti od toga“, navodi Antićeva i zaključuje da sve aktivnosti koje sprovodi škola dovode do smanjenja nasilja među vršnjacima.
Ovaj sadržaj je deo projekta koji sufinansira grad Vranje . Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!