Gurmani iz svih krajeva Srbije i iz inostranstva i na ovogodišnjoj Roštiljijadi, završenoj sinoć, pojeli su preko 50 tona specijaliteta spremljenih samo od roštiljskog mesa, ne računajući vešalice, pileće batake i kobasice, a roštiljdžije su prodale najmanje oko 1.200 komada pečenih prasadi i jagnjadi.
Ovo su računice Turističke organizacije Leskovac (TOL), organizatora Festivala roštilja, što se tiče roštiljskog mesa, a što se pečenja tiče, računale su za Jugmediu same roštiljdžije sa osam štandova na kojima su se proteklih sedam dana vrteli prasići i jagnjići na ražnjevima.
„Prema našoj računici, potrošeno je preko 50 tona roštilj mesa, a najudarnije je bilo poslednje večeri kada je gostovala pevačica Dragana Mirković gde su roštiljske bašte bile prepune i gde su gurmani jedva stizali do njih jer ih je masa bukavlno nosila“, kaže Tina Stojanović iz TOL-a.
Roštilj-majstori su ove godine zadovoljni i prodajom pečenja, iako je kilogram prasetine koštao 1.400, a jagnjetine 1.800 dinara.
Šta je „leskovački voz“?
To je niz raznih specijaliteta sa roštilja poređanaih u ovalima – po dve pljeskavice, dva uštipka, dva ćevapa, dve vešalice, dve kobasice i tako može u nedogled, u zavisnosti od toga šta gosti zahtevaju
„Mi smo prodali oko 250 komada, dok se kod mojih kolega brojka kretla od 100 do 150 komada. Prasetina se duplo više prodavala, a najbolji kupci su bili upravo Leskovčani jer su kupovali i nosili kućama“, priča majstor iz Čačka.
Najmnogobrojniji gosti na Roštiljijadi bili su sami Leskovčani, kao i ranije, zatim gosti sa juga i iz centralne Srbije, za njima Makedonci, pa Bugari, Slovenci, Hrvati i gurmani iz Bosne i Hercegovine. Bilo je i stranaca iz zapadne Evrope, a roštiljdžijama je posebno u oči upala grupa iz Švedske i Češke.
Evo šta su su stranci najviše jeli.
„Kod mene je bila i grupa iz Švedske, desetak muškaraca srednjih godina. Specijalno su došli za Roštiljijadu. Jeli su sve, najviše roštilj, kajmk i leskovačke paprike i otišli veoma zadovoljni. Česi su takođe probali sve specijalitete sa roštilja, tražeči da im serviramo „leskovački voz“, Bugari i Makedonci takođe sve, a Slovenci sve osim ljutog“, objašnjavaju roštiljdžije Miloš Jelić iz Čačka i Goran Bogdanović iz Koceljeva.
Stojanovićeva kaže da sve roštiljdžije otišle sa osmesima
U TOL-u još ne žele da kalkulišu sa brojem posetilaca na Roštiljijadi, ali su uvereni da je kroz roštiljsku štrafu na Širokoj Čaršiju u centru Leskovca prošlo i probalo nešto od roštilja, najmanje oko pola miliona ljudi.
Inače, ulaz na Roštiljijadu je besplatan pa je stoga vrlo teško odrediti broj posetilaca.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Švedjani su jeli samo pljeskavice 🙂 baš lepo istraživačko novinarstvo…
Pošto čitam ovde komentare, pa vidim zainteresovanost čitalaca, mogli biste da nas obavestite gde su Švedjani vršili nuždu? Ipak bi trebali da znamo da li udišemo amonijak samo od naših ili i “švedski obogaćeni“, što bi već moglo mnogo da učini da se drugačije gleda na problem…
Srbijanski mediji nemaju ni “n“ od novinarstva.Kao da se pljeskavica pravi samo u Leskovcu a cuveni Mcdonalds je stekao ime i kapital upravo na hamburgerima,pa se i sama USA smatra domovinom hamburgera mada je istorijski to Rimska Imperija.Ups,pa ja ispadoh veci novinar od “novinara“.
Naravno da se ne pravi samo u Leskovcu ali je sinonim za to kod nas Leskovac. I ne poredite hamburgere i pljeskavicu jer to iako slicno nije isto. Eto toliko o poznavanju materije.
Šveđani na roštiljadu dolaze sa ugrađenim kateterima, za razliku od recimo komšija Bugara koji ponesu guske, dok se Slovenci tokom puta olakšaju u Hrvatskoj.
Ne znate ništa, pa Švedjani su došli da investiraju 😉 Došli da grade kombinat, kao neko otvaranje novih radnih mesta 🙂 i Turci isto dolazili da sa Švedjanima zajedno ulažu…
Ми смо Швеђани звали сељаци из околину, к’д смо искачали у Чаршију.На тија ли сте Швеђани мислели?