Roštiljijadu preporučuju svetski časopisi

LESKOVAC – „Pođite u Leskovac na Roštiljijadu i probajte najveću pljeskavicu na svetu. Prethodna je težila 51 kilogram….”ovako o Srbiji piše Tamara Šivord za Lonely Planet.

Ovako počinje tekst o Srbiji objavljen u novom vodiču čuvenog Lonely Planeta za 2015. godinu koji ovakvom uvodu, zapravo preporučuje turistima da obiđu našu zemlju. Štaviše, Srbija je sedma na listi deset zemalja koje su “obavezne” destinacije za narednu godinu.

“U njoj su rođene moderne teniske legende, ali niko ne ume da izgovori njihova imena. Pored svega toga, Srbija je bila otpadnik u društvu naroda. Međutim, po dobrom provodu, strasti i karakteru, ova mala i za sada neverovatno jeftina država, jedna je od najbolje čuvanih tajni Evrope.

Međutim, moraćete da požurite: Srbija već dobija veliku pažnju turista i to s razlogom.

Exit festival koji se održava na srednjevekovnoj tvrđavi u Novom Sadu nedavno je proglašen najboljim velikim festivalom u Evropi. Beograd sa hedonističkim plutajućim klubovima pominje se u istom kontekstu kao Berlin i Ibica. Pored svega toga, nudi neobičnu zabavu poput ubitačnog skijanja na Kopaoniku, spa ugođaja u Vrnjačkoj Banji i splavarenja Drinom i to po vrlo niskim cenama.

Još jedna neotkrivena tajna? Sami Srbi. Iako su neki od njih – dobitnik Zlatne palme Emir Kusturica, kontroverzna performans umetnica Marina Abramovič i Novak Đoković – ‘ukrali’ slavu, ‘obični’ Srbi su najveći adut ove zemlje.

Direktni, zabavni i srdačni prema posetiocima, svakog će dočekati prijateljskim udarcem po leđima i čašicom rakije. Oni su mnogo više od onog u šta nas ubeđuju holivudski stereotipi.

Međutim, u 2015. Srbija će se približiti Evropskoj uniji, što podrazumeva velike promene i veću navalu turista. Idite odmah, pre nego što nestane rakije.

Iskustvo koje menja život

Pronađite najglasnije mesto u bilo kojoj ulici i uđite. To je kafana, nešto slično pabu ili taverni, ali mnogo bučnije i zadimljenije. Videćete Srbe kako uživaju u nacionalnom sportu (raspravi), možda razbiju flašu ili dve (ne paničite: to je samo interpunkcija), a ako imate sreće, sviraće vam trubači, „bleh orkestar“ koji će vašu bubnu opnu pomešati s mikrofonom. Ne zaobilazite je: kafana JE Srbija.

Pođite u brda kako biste iskusili život na selu. Morka Gora je uspavano mestašce na zapadu Srbije, ali ovde možete mnogo toga da radite. Vozite se Šarganskom osmicom kroz planinske prolaze, istražite Drvengrad ‘selo u selu’, koje je napravio reditelj Emir Kusturica za potrebe filma ‘Život je čudo’ i čik probajte da prođete pored lokalnog stanovništva, a da vas niko ne ponudi rakijom i roštiljem.

Osetite duh minulih vremena u ‘mini-Monmartru’ Beograda. To je kaldrmisana ulica Skadarlija prepuna divnih krčmi, neobičnih galerija i muzičara u ovom delu grada koje je pravi raj za umetnike, putnike i hipstere.

Srbija nije najtiše mesto na planeti, ali malo mira možete naći u srednjevekovnim manastirima ove zemlje. Fruška gora mesto je na kom se nalazi najviše pravoslavnih manastira – njih 16 je stisnuto na svega 50 kilometara dugom potezu između brda i starih vinograda.

(Kraj)

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

5 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
JULija
22.10.2014. 19:13

E sad oni gradjanski dušebrižnici da se izvine i poklone gradskim ocima, TOL-u i ostalim zaslužnim za promovisanje jedine leskovacke manifestacije. Inače u Čikago se priča i o književnim festivalima iz Leskovca. Al na italijanskom jeziku:

„Le male lingue sparlano, le buone danno orgasmi.“

ROMeo
22.10.2014. 21:06
Odgovor za  JULija

E ako ne ono, pa ne ne pokrivate. Izedem te s ti elitizmi DS nas utepa. Pa fini, pa mazni, al džepovi nesu prazni, nego su se punili iz budžet. Od bruku ne smem na gradjani u oči da pogledam. Bar jedno deset godine ima da se izvinjavamo u ime tija DS elitisti ega nam gradjani oprostiv. Ako nije, kad smo pustili da nas vodiv u promene drčni, sa tudje kavaljerišev, a svoje stisnuli, briga nji bilo za narodno dobro. Zato sad trpimo i mi ni krivi ni dužni. Njihov li dug mi da vraćamo? Pa tej čikaške perverzije su po našu elitu iz DS pisali. Orgasmi gi iz usta ne ispadav.Paćenici. Na vlast morav dodjev pa da živnev, jerbo su mrtvi skroz ofkoz.

JULija
22.10.2014. 21:16
Odgovor za  ROMeo

Šta si se navrzo na mene?

Student Privatnog
22.10.2014. 20:10

Lupaš neviđeno. 3 miliona građana grada Čikaga si nemaju drugu rabotu nego da pričaju od Cvetanovića i leskovačke pljeskanice.
Pronađi mi na Lonely Planet makar jednu sličku od ćevapče i od Afusalija. Samo, molim te nemoj da ih pomešaš sa uštipcima.
http://www.lonelyplanet.com/serbia

I još nešto, lale. Zar ti šef nije saopštio da ste vi sada ta građanska dužebrižna opcija? I to ona džiberski arogantna. Nešto kao DS pre neku godinu, samo mnogo više zaprazilučeni nagruvani i zaljuteni. I iritantni do bola. Pokrij se sa ulazi i bolje si ćuti, izedem te.

ranjeni orao
22.10.2014. 22:05

Čitajući ovaj članak, ponosan sam na nasu drzavu Srbiju,na naš Leskovac. Zahvaljujući međudržavnoj saradnji i kontaktima našeg gradonačelnika sa zvaničnicima drugih zemalja, i naš Leskovac ,kao jedan mali, nerazvijeni grad na jugu Srbije dobio je na značaju. Roštiljijada je postala naš zaštitni znak, ja sam bio oduševljen kad sam čuo da će naši ljudi u Americi doživeti bar deseti deo onoga što mi imamo svake jeseni, a u najmanju ruku uživati u našim specijalitetima.