Mesečni rast inflacije u Srbiji u februaru je bio 1,4 odsto, a međugodišnji 16,1 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS). U poređenju sa decembrom 2022, cene proizvoda i usluga lične potrošnje, kojima se meri inflacija, u februaru su povećane 2,8 odsto.
Posmatrano po glavnim grupama proizvoda i usluga klasifikovanih prema nameni potrošnje, u februaru, u odnosu na prethodni mesec, rast cena je zabeležen u grupama hrana i bezalkoholna pića (2,7 odsto), rekreacija i kultura (1,5 odsto), zdravlje (1,2 odsto), stanovanje, voda, električna energija, gas i ostala goriva (jedan odsto), oprema za stan i tekuće održavanje (0,9 odsto).
Rast cena zabeležen je i u grupama transport i restorani i hoteli (za po 0,8 odsto), alkoholna pića i duvan (0,3 odsto), obrazovanje (0,2 odsto) i komunikacije (0,1 odsto).
Pojeftinili su odeća i obuća (0,6 odsto).
Rast spoljnotrgovinske robne razmene
Spoljnotrgovinska robna razmena Srbije u januaru ove godine iznosila je 5,05 milijardi evra i bila je 16 odsto veća nego u januaru 2022, saopštio je RZS.
Izvezeno je robe u vrednosti od od 2,1 milijardE evra, 21,1 odsto više nego u januaru 2022, dok je uvoz robe iznosio 2,8 milijardi evra, odnosno 12,5 odsto više nego u januaru prošle godine.
Deficit je iznosiO 689,9 miliona evra, što je smanjenje od 8,1 odsto u poređenju sa tim periodom prethodne godine, navedeno je u saopštenju.
Pokrivenost uvoza izvozom je bila 75,8 odsto i veća je od pokrivenosti u tom periodu prethodne godine, kada je iznosila 70,5 odsto.
Spoljnotrgovinska robna razmena bila je najveća sa zemljama sa kojima Srbija ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini.
Zemlje članice Evropske unije činile su 57,8 odsto ukupne razmene.
Izvor: Beta
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!