Sanacija paleontološkog lokaliteta Prebreza: najavljena nova istraživanja

Stručnjaci Prirodnjačkog muzeja iz Beograda i zaposleni u prokupačkom JKP “Hameum” počeli su procenu i saniranje štete nanete nedavnim poplavama paleontološkom fosilnom nalazištu  “Prebreza” kod Blaca.

Vodena bujica je nanela veliku štetu lokalitetu, deo pristupnog puta je odnet, kao i mostić preko “Gluvog potoka”, oštećeni su rukohvati duž silazne staze, klupe, stolovi, ali što je najvažnije vitrine sa replikama fosila su ostale neoštećene, kazali su u “Hameumu” i naglasili, da taj u svetu jedinstven lokalitet tokom godine poseti mnogo turista iz naše zemlje i inostranstva.

“U toku je sanacija terena, obnova putokaza i pešačkih staza kako bi ljudi ponovo ovde mogli da dolaze”, kazala je Ana Cerović rukovodilac Spomenika prirode “Prebrza”.

Prema njenim rečima voda je dosta toga odnela ali je i otkrila, pa su stručnjaci Prirodnjačkog muzeja iz Beograda najavili nova istraživanja čim se situacija sa korona virusom smiri, navodi se na zvaničnom sajtu grada Prokuplja.

Na ovom svetski priznatom lokalitetu 1996. godine prvi put su otkriveni fosilni ostatci retkih životinja starih od 14 do 16  miliona godina. Tu su pronađeni okamenjeni ostaci mastodonta – pretka slona, hijene i gazele, kao i predaka antilope, žirafe, nekih vrsta ptica  i drugih životinja koje danas žive u žarkom pojasu.

Arheolozi su u Prebrezi pronašli i ostatke biljnih vrsta karakterističnih za tropske predele, čime je naučno dokazano da su Evropa i Afrika nekada bile jedan kontinent

Na tom području su otkriveni ostaci 12 vrsta krupnih sisara, a među njima i nekoliko vrsta koje do sada nisu bile poznate nauci kao što su miocenska hijena i gazela, kazala je  Ana Cerović.

Nalazište “Prebreza” se prostire na površini od oko jednog hektara, a posebnu pažnju su privukli pronađeni delovi butne kosti i karlice mamuta i ostatak skamenjene ptice koja leži na jajima, što ukazuje na to da se na tom području desila neka iznenadna prirodna katastrofa u kojoj su životinje stradale, poput erupcije vulkana.

“Prebreza” je pod zaštitom države, a brojni fosilni ostaci sa tog lokaliteta čuvaju se i u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu i Narodnom muzeju Toplice u Prokuplju, dok su njihove replike izložene u 18 staklenih vitrina na samom nalazištu.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare