Čak i zdrav čovek, koji nema problema sa krvnim sudovima, trebalo bi da se bavi fizičkim aktivnostima poput trčanja, brzog pešačenja ili plivanja, koje veoma prija našem srcu, ali ne i prekomernim vežbama u teretani, savetuje leskovačka kardiološkinja Gabrijela Stojković.
Ona je u razgovoru za Jugmediu o uzrocima i posledicama sve učestalijeg infarkta miokarda srca osvrnula na najnovije studije koje upućuju na uzroke ove vrlo rasprostranjene bolesti, kao i na prevenciju i oporavak posle infarkta.
„Bitno je biti napolju; kod mladih trčanje, kod starijih brzi hod, kako bi se dosegla nivo pulsa koji će mišićima i srcu doneti korist. Trčkaranje po kući i kuhinji nije fizička aktivnost koja će biti korisna za kardiovaskularni sistem. Vožnja bicikla i plivanje takođe su bitni, a posebno plivanje, koje prija srcu. Ne prija srcu boravak i vežbanje u teretanama. To je najnezdraviji oblik fizičke aktivnosti. S jedne strane, mladi su zaboravili da hodaju, ali s druge strane, vreme provode u teretanama, što je pogubno za ceo organizam. Takođe, treba piti mnogo vode. To je najzdravije piće na svetu“, kaže Gabrijela Stojković iz Opšte bolnice u Leskovcu.
Kada smo kod pića, Stojković smatra da su sokovi otrov za organizam zbog velike količine šećera, kao i pivo, „dva zla u jednoj krigli“, koje takođe sadrži šećer.
„Svojim pacijentima, koji su već doživeli infarkt, savetujem da piju vodu u velikim količinama, a ako već ne mogu bez pića, onda im preporučujem po jednu čašu vina dnevno, i to crnog, po mogućstvu sa primorskog područja zbog prisustva antioksidanata“, dodaje ona.
U nastavku ćete od Gabrijele Stojković saznati koji su uzroci akutnog infarkta miokarda, kako ga izbeći, kako ga lečiti, koje lekove uzimati i čega se sve treba odreći kako ne biste dobili zakrčenje krvnih sudova ili nastavili da živite normalno posle infarkta srca.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!