Pandemija korona virusa je doprinela dodatnom stresu na radu, koji prijavljuje čak 63 odsto zaposlenih, kao i kod svakog trećeg radnika na kojeg su negativno uticale promene u načinu rada i radnoj atmosferi, rezultati su istraživanja koje je pokrenuo Savez samostalnih sindikata Srbije.
Istraživanje je urađeno na uzorku od 610 ispitanika, zaposlenih većim delom u javnom sektoru, iz gotovo svih većih mesta i gradova Srbije.
Posledice korona virusa su najviše ostavile traga na psihi žena i zaposlenih između 35 i 50 godina starosti, navodi se u saopštenju Samostalnog sindikata.
Dodaje se da su rezultati istraživanja očekivano pokazali da u vreme pandemije dolazi do narušavanja psihičkog i fizičkog zdravlja.
„Situacija izazvana korona virusom, kada su građani prinuđeni na izolaciju i veliku opreznost u cilju očuvanja svog i zdravlja drugih, zbog čega su im životni i radni tokovi izmenjeni, izaziva u mnogima negativna osećanja. Poremećaj svakodnevnice i nove emocije proizvode strah i strepnju, što dovodi do narušavanja psihičkog zdravlja“, ističe se u saopštenju.
Među anketiranim je 30 odsto bilo pozitivno na virus kovid19, a svaki drugi je ukazao na stres izazvan strahom da se zaraza može doneti ukućanima, dok je strah za vlastitu sigurnost i nedostatak zaštitne opreme prijavio neznatan broj ispitanika.
Od fizičkih i psihičkih tegoba, u poslednjih godinu dana glavobolju je imalo 51 odsto ispitanika, nesanicu 48 odsto, gubitak težine 10 odsto, osećaj izolovanosti od drugih 53 odsto, nemiran san 47 odsto. Napade anksioznosti imalo je 25 odsto ispitanika, usamljenost 35 odsto, tugu 43 odsto, depresiju 30 odsto, osećanje manje vrednosti 23 odsto, stalni osećaj nervoze i napetosti 48 odsto i osećanje krivice 20 odsto.
Кada je u pitanju kvalitet života, više od polovine ispitanika, među kojima su većinom žene, izjavljuje da su nezadovoljni, dok je većina ispitanika zadovoljna odnosima sa ukućanima za vreme pandemije. Svaki drugi je zadovoljan svojim trenutnim funkcionisanjem na poslu, dok većina njih smatra da su međuljudski odnosi i radna atmosfera bili bolji pre početka pandemije.
Velika većina ispitanika odlazila je svakodnevno na posao, a od onih koji su radili od kuće (10 odsto), najveći broj smatra da ih to upošte nije poremetilo u radu, niti u životu, dok je više od polovine negiralo da ima strah od otkaza. Кada su u pitanju prihodi, kod njih 80 odsto plata je ostala na istom nivou.
Nešto manje od polovine ispitanika (44 odsto) veruje da može da računa na pomoć Sindikata u pružanju pomoći vezanih za poteškoće sa mentalnim zdravljem, a većina njih ističe da je Sindikat već preduzeo određene aktivnosti u cilju poboljšanja zdravlja, navodi se u saopštenju.
Svaki drugi ispitanik (51 odsto) ukazuje da poslodavci nisu preduzeli nikakve korake u pružanju podrške radnicima koji imaju probleme sa psihičkim zdravljem. Takođe, 60 odsto navodi da poslodavci nisu sproveli konkretne procene rizika stresa na radnom mestu koji se tiču psihičkog zdravlja, dok 43 odsto smatra da je poslodavac na adekvatan način pružio podršku i upravljao promenama na radnom mestu za vreme pandemije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Naravno da nam je ugrozeno kad nam non stop prete prijavama,manjom platom i otkazima.