Savindan u Vlasotincu posvećen pesnikinji Dari Sekulić

U sali Kulturnog centra Vlasotince održano je umetničko veče posvećeno pesnikinji Dari Sekulić.  O poeziji Sekulićeve govorio je Aleksandar Kostadinović, istoričar i teoretičar književnosti, kao i lingvista Stanislav Stanković, а preko video-poziva obratio se reditelj Vitomir Mitrić.

Voditelj večeri bila je profesor Jelena Đokić, a stihove je kazivala gimnazijalka Mila Mitić, koja je i izvela rodoljubivu pesmu „Ne dam“.

Dara Sekulić je pet godina živela u Vlasotincu za koje je govorila da će zauvek ostati njen mali zavičaj, a poslednje godine provela je u Istočnom Sarajevu.

Književno veče u susret prvoj godišnjici od smrti čuvene pesnikinje je najava za festival u njenu čast koji će se održati u oba pomenuta mesta.

Doktor Aleksandar Kostadinović, zaposlen na Filozofskom fakultetu u Kosovskoj Mitrovici, govorio
je o mestu Dare Sekulić u istoriji srpske književnosti.

„Ona je najznačajnija pesnikinja srpskog modernizma i generacijski je bliska Miodragu Pavloviću i Vasku Popi. Posle smrti Desanke Maksimović smatrana je za najveću živu srpsku pesnikinju. Od prve do poslednje njene zbirke prošlo je više od 60 godina. Pesničke slike kuće i majke su glavni motivi u poeziji Dare Sekulić, koji su povezani sa iskustvom stradanja njene porodice u Drugom svetskom ratu, a ustaše su ubile 14 Sekulića“, rekao je između ostalog
Kostadinović.

Pismo profesorke doktorke Sunčice Denić sa Pedagoškog fakulteta u Vranju pročitala je Jelena Đokić, a preko
video-poziva obratio se reditelj Vitomir Mitrić iz Istočnog Sarajeva. Potom je prikazan dokumentarni film Vitomira Mitrića „Vrelce“, koji je zasnovan na životu i književnom radu preminule Dare Sekulić.

Nakon filma obratio se lingvista Stanislav Stanković, koji je opisao kako je Dara Sekulić prvi put došla u Vlasotince 1993. godine i kako je kasnije počela da živi i stvara u varoši na Vlasini.

„Desanka Maksimović, Dara Sekulić i Darinka Jevrić tri su vokacije savremene srpske poezije i svaka od njih ukorenjena je u svom zavičajnom, srpskom jeziku, a to je ono što Srbi moraju večno da neguju“, istakao je Stanislav Stanković.

Stanković je pročitao pismo pesnika Todeta Nikoletića i najavio na proleće festival u Istočnom Sarajevu u čast Dare Sekulić, odnosno na jesen u Vlasotincu. Pesme iz zbirke „Reč se igra“ kazivala je gimnazijalka Mila Mitić. To je jedina knjiga Dare

Sekulić objavljena u Vlasotincu, koja je ovenčana nagradom Pečat varoši sremskokarlovačke pre tačno 20 godina. Zbirka je štampana u izdanju lista Vlasina, zahvaljujući tadašnjem uredniku Srbi Takiću.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare