VRANJE- Predstavnici SUBNOR sutra će obeležiti dva jubileja – 75 godina od formiranja prvog vranjskog partizanskog odreda kao i početak Cerske bitke u Prvom svetskom ratu.
U Vranju je 12. avgusta 1941. godine na brdima iznad grada formiran prvi vranjski partizanski odred kao 23. po redu odred u Jugoslaviji.
„Tom prilikom u stroju je bilo 18 boraca, a za komandanta odreda je postavljen Stojan Trajanović, a ubrzo već u septembru mesecu broj članova u odredu narastao je na 80 boraca“, objašnjava Stojan Mladenović, predsednik SUBNOR-a.
On podseća javnost da je na sutrašnji dan otpočeta velika bitka srpske vojske protiv austrougarske poznata kao Cerska bitka. U toku desetodnevne bitke srpski gubici su iznosili 3.000 mrtvih i 15.000 ranjenih dok su Austrougarski gubici su bili znatno veći. Bilo je 8.000 mrtvih vojnika, 30.000 ranjenih i 4.500 zarobljenih. Srpska pobeda nad brojno nadmoćnijim neprijateljem je označila prvu pobedu Saveznika u Prvom svetskom ratu.
„Programom je predviđeno da obeležavanje bude skromno. Svečanost će obuhvatiti odlazak delegacije od oko 30 sugrađana na Dobrim vodama, na mestu formiranja odreda, a kasnije će biti organizovan prijem za gradonačelnika i njegove saradnike u prostorijama Udruženja boraca i ratnih vojnih invalida“, dodaje Mladenović.
Milan Zdravković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!