Šest i po decenija postojanja Medicinske škola u Leskovcu obeležila je danas Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu, a kako je rečeno, ova škola predstavlja stub humanizma u svetu medicine, umetnosti i obrazovanja, te da današnja svetkovina nije samo obeležavanje vremena koje je proteklo već i duboko emotivan trenutak kojim se ogleda posvećenost.
Svečanoj akademiji je prethodila izložba u holu Narodnog pozorišta na kojoj je prikazana monografija Medicinske škole, čime su započeli putovanje koje im omogućava da se prisete početaka i da zajedno razmisle o svemu što je ova škola postigla i o tome što tek dolazi.
Direktorka škole Marija Savić rekla je da ova ustanova sa svojom bogatom istorijom nije samo mesto obrazovanja i da godine iza nas su im donele ogromne uspehe i priznanja, ali da se danas neće vraćati u prošlost i da ono što je urađeno do danas može se videti kroz izložbu.
„Moto naše škole je “Učimo za život, a ne za ocenu”, znanje po sebi ne znači ništa ukoliko se ne primenjuje u realnom životu. Teorija ima smisao samo kada je primenjena u praksi jer praksa je život, realnost, u kojoj ima dosta briga, bolesti i problema. U tom segment ključnu ulogu imaju zdravstveni radnici koji se bave negom, prevencijom, ozdravljenjem, svakoga od nas, nimalo lak zadatak ali i te kako human i vredan svakog divljenja. Sami svakako nismo mogli da dosegnemo ove visine i da postignemo ovako velike rezultate. Neka ovaj jubijel bude inspiracija za budućnost, neka nas podseti na važnost humanizma u obrazovanju, neka nas podstakne da budemo bolji i humaniji, da se zajedno možemo suočiti sa izazovima i teškoćama koje budućnost sa sobom nosi”, istakla je Savićeva.
Gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović čestitao je današnji jubilej i ocenio da ovaj događaj grad čini veoma srećnim i ponosnim.
“Medicinska škola je primer odlične organizacije, posvećenosti, istrajnosti ka dobro postavljenom cilju da izlaze učenici koji su odmah spremni za praktičan rad ali i za dalje usavršavanje i školovanje. Pored tradicije kojom se diči, koju održava i prenosi sa generacije u generaciju, ova škola nas iznenađuje inovacijama, projektima i uspesima. Izložba koju ste priredili u holu upravo to i pokazuje. Od jednogodišnje škole za bolničare pri Opštoj bolnici u našem gradu, stigli ste do jedne od najtraženijih i najuspešnijih srednjih škola u našoj Srbiji”, rekao je između ostalog Cvetanović i najavio da će lokalna samouprava nastaviti sa ulaganjima u ovu školu kako bi još više poboljšali uslove nastave.
Direktorka škole je uručila zahvalnice svima koji doprinose radu i sa kojima imaju izuzetnu saradnju.
Najveći aplauz i ovacije dece prilikom dodele zahvalnica dobili su profesori srpskog jezika Dušan Blagojević i Milica Mišić.
U nastavku Svečane akademije usledio je mini muzički blok učenika ove škole i predstava.
Inače, na izložbi je govorila zamenica gradonačelnika Lidija Dimitrijević istakavši da zahvaljujući sačuvanim dokumentima u Istorijskom arhivu, i samoj školi, možemo da pratimo osnivanje, uslove u kojima se radilo, kako se škola razvijala i dostigla nivo na kome se danas nalazi.
„Lokalna samouprava, prepoznajući veliki potencijal Medicinske škole, svih ovih godina maksimalno podržava njen rad i funkcionisanje, pa tako i objavljivanje ovog Vodiča. Prolazeći kroz vremeplov koji je ovde prikazan jasno je da je kroz ovu školu prošao veliki broj učenika koji su sada priznati medicinski radnici ne samo u Leskovcu, već i širom Srbije i sveta, što očekujemo i od generacija koje dolaze“, kazala je Dimitrijevićeva.
Direktorka leskovačkog Istorijskog arhiva Marija Lazarević je istakla da arhiv u svom radu primenjuje visoke standarde i da čuva od zaborava ono što je od neprocenjive važnosti za narod.
„Događaji poput ovakvog predstavljaju najbolju prezentaciju arhiva. U ovoj godini imali smo realizaciju tri projekta,. Grad nas je u potpunosti podržao u realizaciji projekta, kao što nas je uvek i podržavao, Vodič kroz izložbu – Medicinska škola u Leskovcu, 65 godina postojanja i rada“, rekla je Lazarevićeva.
Izložba će moći da se pogleda u Leskovačkom kulturnom centru.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Mislite, to je bila škola kada se nekada učilo?????
dodao bih i ovo : škola u kojoj se uči da bi se otišlo u nemačku
Dragi moji leskovčani ,pomalo me sramota od vas ali je utešno što sumnjam da ste prilog pročitali a sigurna sam da proslavi jubileja niste prisustvovali.Sramota me što vam je dovoljna samo slika nekog iz vlasti(u prilogu) da bi ste klevetali školu čija deca ostvaruje veliki broj nagrada na državnim takmičenjima. Sramota me što bar niste pohvalili njihov trud u stvaranju jednog umetničkog dela koji je terao suze na oči skoro svakog koji je bio prisutan u sali .