Šetnje i pravilna ishrana štite od dijabetesa

NIŠ – Dijabetes ima 630 hiljada Srba, odnosno 8,2 odsto stanovništva, od čega polovina toga nije ni svesna. Pošto se broj obolelih povećava, očekuje se da će 2030. godine svaki deseti stanovnik naše zemlje imati ovu bolest.

Kako bi to sprečio, Dijabetološki savez Srbije započeo je pre mesec dana kampanju za podizanje svesti javnosti o dijabetesu u okviru koje je danas u niškom Media centru održan radni doručak.

„Dijabetes oštećuje male i velike krvne sudove, najveći je uzrok slepila kod odraslih, povećava opasnost od srčanog i moždanog udara i oštećenja bubrega, može dovesti i do komplikacija kao što su amputacije“, objasnila je dr Milica Pešić, direktorka Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog centra Niš.

Osim zdravstvenim, ona dijabetes smatra i važnim socijalnim i ekonomskim problemom, jer se 10 odsto ukupnih sredstava zdravstvenog budžeta koristi za lečenje dijabetesa i komplikacija koje on izaziva.

Dr Miodrag Đorđević, predsednik Dijabetološkog saveza Srbije, smatra da se edukacijom građana koji su u riziku da dobiju bolest i promocijom zdravog načina života može usporiti trend povećanja broja obolelih, poboljšati njihov kvalitet života i uštedeti novac za lečenje.

„Osoba ne može promeniti genetske predispozicije da dobije bolest, ali svakodnevne šetnje od pola sata i ishrana koja ne goji će kod 50 odsto potencijalnih bolesnika odložiti dijabetes za pet godina“, rekao je Đorđević.

Visok rizik od dobijanja dijabetesa ima osoba preko 45 godina starosti, u čijoj porodici ima obolelih, koja je gojazna posebno u delu trbuha, ima visok krvni pritisak i poremećaj nivoa masti u krvi.

Boban Milosavljević, predsednik Asocijacije za zdravlje dijabetičara „Ebers“, kao važan problem dijabetičara ističe komplikovanu administrativnu proceduru kroz koju oni moraju da prođu kako bi dobili neophodne test trake za samokontrolu nivoa šećera i insulin. Smatra da je razlog tome loša koordinacija između lekara opšte prakse, kliničkih centara, apoteka i Fonda za zdravstveno osiguranje.

(kraj)

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare