Zbog nedostatka vlage u zemljištu u optimalnom roku na području Jablaničkog okruga setva pšenice obavljena je na oko 10 posto od planiranih površina, dok je van ovog roka zasejano još oko 15 posto, a ukupna planirana površina pod pšenicom na ovom području je 17 hiljada hektara, ističu u Poljoprivrednoj stručnoj službi u Leskovcu.
Nedovoljna količina padavina uticala je da mali procentat površina , tek oko 25 posto, bude zasejan kao i na otežanu osnovnu obradu zemlje pred setvenu pripremu i njen kvalitet.
„Sve ovo produžava vreme nicanja, ukorenjavnja i dovodi do slabijeg razvoja i pripreme biljaka za prezimnjavanje i dobro ukorenjavanje“, kaže za Jugmediu Boban Stanković savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo u PSSS Leskovac.
Koren pšenice zasejane u optimalnom roku može da crpi vodu i hranu i iz slojeva zemljišta od 60 do 90, pa čak i do 120 centimetara, dok je to kod kasno zasejanih useva moguće samo do 60-70 centimetara dubine.Kod kasnije setve, sa lošom pripremom, vrši se korekcija setvene norme, uz povećanje količine semena,podseća naš sagovornik.
Optimalni rok setve je jedan od najvažnijih činilaca u gajenju strnih žita
Optimalnim rokovima setve ozima žita se uvede u zimski period s najmanje tri razvijena lista, a prekid vegetacije biljaka nastupa kada srednja dnevna temperature padne ispod 5°C.
„Žita ulaze u period mirovanja i izložena su delovanjima niskih temperatura. Da bi izdržale nepovoljne uticaje tokom zime, pšenica i druga ozima žita, moraju da formiraju čvor bokorenja i u njemu nakupe dovoljno šećera“, objašnjava Stanković.
On savetuje da za svaki dan kašnjenja posle optimalnog roka, norma treba da se uvećava 0,5 – 1 posto, zavisno od kvaliteta setve.
Za naše agro ekološke uslove optimalni rokovi setve pojedinih strnih žita su : za ozimu pšenicu od 1. do 25. oktobra, ozimu raž od 15. do 30. septembra, za ozimi ječam od 20. septembra do 5. oktobra, za ozimi tritikale od 25. septembra do 15. oktobra, za ozimi ovas od 1. do 10. oktobra i za ozimu durum pšenicu od 5. do 31. oktobra.
„Svako odstupanje od optimalnog roka setve dovodi do smanjenja prinosa 5-20%, u zavisnosti od broja dana zakašnjenja setve. Setva posle optimalnog roka donosi osim pada prinosa i povećane troškove proizvodnje, a smanjuje i profit“, ocenjuje Stanković.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!