Davne 1904. godine u čast stogodišnjice Prvog srpskog ustanka nastala je „Škola pored reke“ u Leskovcu, gradu na Veternici. 117 godina kasnije ova škola danas nosi naziv po književnom kritičaru i i političkom akitivisti Svetozaru Markoviću i pohađa je oko 900 učenika.
Veliki i značajan jubilej, zbog epidemiološke situacije, ove godine proslavili su skromno, u krugu škole. Nedelju dana posvetili su različitim aktivnostima u kojima deca zajedno sa svojim učiteljima i nastavnicima uživala.
„Dan škole slavimo 12. decembra ali pošto se ove godine pogodilo da je tog dana nedelja, mi smo odlučili da nam ta radna nedelja, ponedeljka do petka bude u znaku obeležavanja 117. godina postojanja i rada naše škole“, kazala nam je direktorka ove obrazovne ustanove Tamara Janković.
Izrazila je žal što nisu mogli da pozovu goste iz Makedonije, školu iz Ohrida sa kojom su se pobratimili, ali se nada da će naredne godine situacija biti drugačija, te će moći da proslave zajedno.
Za 117 godina postojanja ova škola iznedrila je veliki broj uspešnih mladih ljudi, koji su danas doktori, političari, ekonomisti, umetnici, profesori, sportisti…
„Ponosni smo na sve naše učenike, i one koji su sada ovde, ali ne zaboravljamo ni one koji su otišli. Najbolje među njima nagradili smo i podsetili ih da smo uvek tu za njih, da ih nismo zaboravili, iako su svoje školovanje kod nas završili“, istakla je direktorka.
Poslednjih godina škola je dobila novi izgled, urađena je energetska sanacija škole, nova ograda, promenjen je i nameštaj u mnogim učionicama, a rukovodstvo škole se trudi da nastavnici budu i tehnički opremljeni kako bi sveobuhvatna digitalizacija nastavnog procesa mogla nesmetano da se izvodi.
Kada uđete u školu, dočeka vas neobičan hodnik, prepun slika, nagrada, ukrasa, topline i novogodišnje čarolije, pa i sami poželite da se vratite u đačko doba.
Kako bi svojim učenicima pružili insirativno okruženje i išli u korak sa vremenom, učitelji i nastavnici se iznova trude da budu kreativni i da se stalno stručno usavršavaju i osposobljavaju za primenu najsavremenijih nastavnih metoda rada, kako u nastavnim, tako i vannastavnim aktivnostima.
Možda je tajna u tome što učitelji, bez obzira na godine, nijednog trenutka ne zaboravljaju da su i oni nekada bili deca, a to najbolje oslikava nestašan film koji su učitelji snimili zajedno sa svojim učenicima.
Ponosni su ove godine i na svoje nastavnike Bojana Konstatinovića, nastavnika likovne kulture čiji rad krasi naslovnu stranu časopisa za književnost, umetnost i kulturu „Naše stvaralaštvo“ u izdanju LKC-a i na nastavnicu srpskog jezika Violetu Aleksić, čiji se rad takođe našao u ovom listu.
Učešća i rezultati na takmičenjima još jedan su dokaz kvalitetnog nastavnog procesa, jer su svaku školsku godinu obeležili plasmani na republičkim takmičenjima iz gotovo svih predmeta.
„Škola pored reke“ koja je dugo nosila ovaj naziv zbog svog položaja, danas je moderna, savremeno koncipirana škola koja neguje tradiciju, pravičnost, toleranciju, komunikaciju, škola u kojoj se uči kako da se uči, radi, štedi , timski stvara, škola iz koje izlaziš kao dobar čovek.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Nastavnik Bojan mi je predavao Likovnu Kulturu davne 1995-97. Mislim da je tad i počeo da radi. Ostao mi je u lepom sećanju, i drago mi je da vidim da i posle ovolikih godina i dalje drži nastavu gde deca i uče i zabavljaju su.
Pozfrav