VLASOTINCE – Tehnička škola u Vlasotincu otvorila je novi profil na trogodišnjem školovanju – industrijski mehaničar, pa se prvi učenici očekuju na jesen.
Svi koji od septembra meseca započnu školovanje u ovom obrazovnom profilu imaće šanse da steknu konkretno obrazovanje, a time i veću šansu da dobiju posao po završetku svog školovanja.
Učenici koji posle trogodišnjeg školovanja na ovom smeru imaju želju da nastave obrazovanje, to mogu uraditi kroz dokvalifikacije za četvrti stepen kako bi kasnije upisali visokoškolsko obrazovanje.
“Tehnička škola u Vlasotincu će u narednim godinama školovati kadrove koji nedostaju preduzećima koja rade na području naše opštine kao što su Gruner, Elrad, IGM Ciglana i druge. U školovanju budućih industrijskih mehaničara, pored podrške privrede, škola će imati i podršku lokalne samouprave, nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije”, kaže Milivoje Đorđević, direktor Tehničke škole.
Program nastave osmišljen je po ugledu na nemački obrazovni sistem koji je od ove zemlje napravio najjaču evropsku ekonomiju.
“Za potrebe ovog profila kroz partnersku saradnju opštine Vlasotince, zainteresovanih kompanija i GIZ-a, školska radionica će biti potpuno renovirana i prilagođena potrebama praktične nastave u prvoj godini školovanja. U drugoj godini učenici će dva dana u nedelji provoditi u kompanijama sa kojima škola sarađuje dok će u trećoj završnoj godini provoditi tri dana na praktičnoj nastavi u kompanijama. Ostalim danima pohađaće teorijsku nastavu u školi kako bi ono što nauče u teoriji odmah primenili u praksi”, dodaje direktor Đorđević.
Pohađanjem ovog profila učenicima se stvara mogućnost stipendiranja od strane kompanija u kojima se obavlja praktična nastava. Uz podršku GIZ-a, mentori za praktičnu nastavu u kompanijama biće obučeni za rad sa učenicima.
(Kraj)mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
To se zove dualno obrazovanje
Šteta je da mladi ljudi imaju ambiciju da rade za manje od 200 evra.