Slobodni univerzitet u Nišu obratio se profesorima Medicinskog fakulteta povodom uvođenja online nastave i postavio pitanje, kakav će lekar sutra postati neko ko je završio studije medicine bez kontakta sa pacijentom. Ističu da biti uz studente danas – znači biti uz profesiju sutra, te da se nadaju da će kolege koje su počele da drže nastavu prepoznati trenutak i težinu svojih postupaka.
Slobodni univerzitet u Nišu – Neformalna grupa nastavnika, istraživača i saradnika, navodi da “danas, kada su svi univerziteti u zemlji — uključujući i sve fakultete u Nišu u blokadi, kada studenti širom Srbije ustaju u odbranu dostojanstva, prava i života, profesori imaju izbor: da stoje uz njih, ili da ćute. Ili još gore — da rade protiv njih”.
“Na Medicinskom fakultetu u Nišu, nažalost, svedočimo pokušajima da se studentska blokada uguši. Pritiscima, pretnjama, zloupotrebom autoriteta i pokušajem uvođenja online nastave za koju fakultet nije akreditovan — iako je svima jasno da se medicina ne može učiti “na klik“, navode.
Zato im se, dodaju, kao kolege obraćaju javno.
“Onog trenutka kada uđete u učionicu i održite vežbe pred dvoje studenata od njih četiri stotine, postavlja se pitanje – kome predajete? Kada tim studentima zabeležite prisustvo, da li im dajete plus iz vežbi, ili plus praznim obećanjima da će odgovorni za smrt pod nadstrešnicom biti kažnjeni? Kada govorite u praznoj sali, da li čujete tišinu? I da li u toj tišini prepoznajete bol roditelja koji su izgubili decu pod betonom nemara?”, pitaju i dodaju:
“Znajući da online nastava nije zakonski regulisana, ni stručno opravdana — da li ste se zapitali kakav će lekar sutra postati neko ko je završio studije medicine bez kontakta sa pacijentom? Bez amfiteatra? Bez stvarne odgovornosti?”.
Pitaju ih i kada studente pokušavaju da prisile na prisustvo nastavi, kada im prete ocenama, posledicama ili gubitkom prava da li tada nastupaju kao pedagozi, ili kao činovnici jednog sistema koji pokušava da uguši bunt koji mu razotkriva propuste?
“I, najzad, kada čitate reči Hipokratove zakletve u amfiteatru – da li ih još uvek čujete? Ili su postale samo ritual, bez sadržaja?”, pitaju.
“Verujemo da medicina počinje u trenutku kada stanemo uz one koji su ranjivi. Danas su to studenti. Njihova borba nije hir, već vapaj za sistemom u kojem životi neće biti ugroženi zbog neodgovornosti i korupcije. Njihova borba je i naša”, saopštavaju i dodadaju da zato biraju da budu uz njih.
“Jer biti uz studente danas – znači biti uz profesiju sutra”, zaključuju.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bice malcice bolji lekar od onog koji je potrosio studije vozeci bicikl do Strazbura…
ALI TU JE BABA ZIVKA,ONA CE IZLECITI SVE BOLESTI A NIJE ISLA NI NA KOJI FAKULTET.
Уништили су студенте,бацили љагу на факултете…не дао бог да нас лече бициклисти…
Studiranje nije obavezno, osnovna škola jeste. Kada smo skidali Miloševiča išli smo na faks, a popodne i uvče duvali u pištaljke. Kada je bio rat išli smo na faks.
Sada- kao da želimo da uništimo školstvo. I korona kad je bila bili smo onlajn. Izgleda da u Srbiji treba sve uništiti a najvolje je uništiti porodicu i školstvo. E moja Srbijo.
Autor teksta se kao brine za pacijente i za poginule u novom sadu, to je po meni čisto foliranje. O tome sud treba da vodi računa a profesori o obrazovanju. A šta profesori rade sve sasvim suprotno. Kudi one koji hoće da drže predavanja za dva studenta, pomeni to su pravi profesori koji je nažalost naše dece malo a ostalo je bagra to znam iz ličnog iskustva a i svog starijeg sina.
A šta je to Slobodni univerzitet? Neka organizacija? Koji su to ljudi? Da li neko zna?
Pa sami pali,sami se ubili…kakva su sad ovo izvlačenja.
Ja i dok sam studirao kontakt sa pacikentom je bio samo per os. On priča ja zapisujem, a ako nešto hoću da uradim zoveš lekara-specijalizanta. Asistent samo suvoparni ispriča teoriju i ode a ti uzimaj anamnezu do besvesti. Sam sistem sudiranja i edukacije medicinskih radnika je zastareo. Mi svi tek nakon početka radnog staža učimo se kontaktu sa pacijentom. 7 godina uz knjigu(6+apsolventski staž) a pacikenta i ne vidimo.