Magla koja se danas nadvila nad Leskovcem zapravo je veliki oblak čađi zbog koje se na ulicama grada teško diše, a najkritičnije zagađenje je, prema poslednjim zvaničnim merenjima, u strogom centru i delu grada oko Medicinske škole.
U leskovačkoj Hitnoj pomoći kažu da ovih dana imaju povećan broj pacijenata koji se žale respiratorne funkcije, a lekari ne svatuju izlazak na “svež vazduh” hroničnim bolesnicima.
“Najosetljiviji su pacijenti sa hroničnim upalama disajnih organa ili oni koji boluju od hronične opstruktivne bolesti pluća”, ističe načelnik Odeljenja pneumoftiziologije Opšte bolnice Leskovac Dragan Jovanović.
Šef odeljenja za zaštitu životne sredine Slađan Đikić kaže da je najkritičnije u večernjim časovima kada je vazdušni pritisak nizak, ali da oni tu ne mogu ništa da učine, kao i da će u decembru i januaru biti dana koji su najkritičniji.
“Ove godine urađeno je čišćenje oko 5 hiljade dimnjaka, što je mnogo više u odnosu na prošlu godinu. Tako utičemo na ekološku svest i apelujemo na građane da očiste svoje dimnjake. Što se tiče Toplane i drugih organizacija, one rade na postavljanju filtera, kako bi manja količina čađi uticala na zagađenje”, izjavio je Đikić.
PROČITAJTE VIŠE:
Nišlije i Valjevčani dišu najzagađeniji vazduh u Srbiji
Leskovac se nalazi u karakterističnoj kotlini, poslednjih godina je često zimi najhladniji grad u Srbiji a leti najtopliji (pretpostavlja se zbog klimatskih promena), a njegov položaj dodatno utiče i na zadržavanje većih koncentracija smoga i čađi u vazduhu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Rade li filteri toplane?
U Dubočicu u okolini toplane pogledajte automobile.
Sve zasluge imaju potrosaci uglja. Jedan mali savet: predjite na pelet ili samo koristite drva (po mogucstvu Bukova zato sto nemaju tanin i manje je zagadjenje).
„Smogovske magle, pritisle grad, pada jaka, pada jaka, kisa, postavi filter, va, va, va..
Dulence, progutao si smog
A be, da be, em me bude iz internata svako jutro, lozaci, em gutam , njihov smog od uglja. A tu je i komsiluk, sa njihovim smogom od uglja miomirisima, ,ma uzasan problem, kad se ne bi zezali!?
U normalnim (ne mora baš da se kaže razvijenim) zemljama, se SVAKA gradnja proveri i sa stanovišta zaštite životne sredine – mikro klime (mikro klima – neposredna okolina ili teritorija grada, itd.). Kada dobiju njihovu saglasnost, a posle detaljne provere, pristupa se gradnji.
A u Leskovcu, koliko vidim, sa jednom kovertom i brzim prstima na računaru (kompjuter), može sve da se završi (izgovor: koj će izlazi na ovaj smog još da meri…).
A i gradski čelnici su podizali svest naroda o zaštiti životne sredine sa aluminijumskim bedževima, koje je najteže reciklirati, tako da ovakvi potezi i ne začuđuju. Na žalost, ako smem da primetim.
Ovde bi morala opstinska tj.gradska vlast da